Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Trzymasz to w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5000 złotych kary
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 17.06.2024 21:21

Trzymasz to w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5000 złotych kary

piwnica
fot. Max Wahrhaftig, Wikimedia Commons

Wielu mieszkańców bloków nie może wyobrazić sobie życia bez piwnicy. Te małe podziemne pomieszczenia doskonale sprawdzają się w przechowywaniu rzeczy używanych wyłącznie sporadycznie, lub choćby przetworów. Tymczasem bardzo często można znaleźć w nich przedmioty, za które właścicielom grożą wysokie kary. O co konkretnie chodzi? 

Piwnice w cenie

Poszukujący mieszkania pod wynajem jako cechę dla nich najważniejszą coraz częściej wskazują miejsce parkingowe lub w garażu. Kolejne pozycje w rankingach ważności zajmują balkon oraz królowa przetwórstwa domowego i drugiego zestawu opon – piwnica. Ta ostatnia pozwala zwiększyć użytkowość lokalu, zapewniając miejsce do przechowywania rzeczy, które choć okazyjnie przydatne, nie znajdują zastosowania w codziennym życiu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie wszystko można przechowywać w piwnicy.  

Co oznacza literka „R” na skrzynce pocztowej? Tajemniczy znak ma ważną funkcję

Do piwnicy trafia wiele, jednak nie wszystko powinno

Wśród oczywistych rzeczy, których nie wolno trzymać w piwnicy, znajdują się oczywiście wszelkiego rodzaju materiały łatwopalne. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o rzeczy takie jak kanistry z benzyną, pudła z fajerwerkami, czy historyczne pamiątki z okresu II Wojny Światowej wykopane gdzieś podczas rodzinnej wycieczki do lasu. 

Zagrożenie pożarowe powodują również stare drewniane meble, dywany, a także farby i rozpuszczalniki, które ostały się po remoncie. Nie zaleca się również przechowywania w piwnicach przedmiotów, które są wyjątkowo podatne na zawilgocenie, takich jak buty czy… książki. Mogą one doprowadzić do powstania szkodliwej dla zdrowia i uciążliwej do usunięcia pleśni. 

Kary? Są i to wysokie

W przypadku, kiedy na przykład ”życzliwy” sąsiad zgłosi do spółdzielni, na policję lub do straży pożarnej, że przechowujemy w naszej piwnicy podobne przedmioty, może się to skończyć kontrolą. Jeśli okaże się, że nasze piwniczne zbiory rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie, skończy się nałożeniem obowiązku ich wyniesienia oraz mandatem. Jego wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.