Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Co oznacza literka „R” na skrzynce pocztowej? Tajemniczy znak ma ważną funkcję
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 17.06.2024 19:37

Co oznacza literka „R” na skrzynce pocztowej? Tajemniczy znak ma ważną funkcję

skrzynki pocztowe
fot. materiały własne

Na niektórych skrzynkach pocztowych można natknąć się na tajemniczą literę. Dla wielu osób jej znaczenie może być tajemnicą, inne mogą nabierać podejrzeń. Tymczasem mała naklejka z literą ”R” na drzwiczkach skrzynki ma konkretne znaczenie. I zdecydowanie ułatwia życie jej właścicielowi. 

Koszmar z awizo

Nie można samemu oznaczyć swojej skrzynki nawet jeśli bardzo by się tego chciało, a kontekście znaczenia litery ”R” i wobec notorycznego zasypywania adresatów przesyłek awizami, byłoby to nawet bardziej, niż uzasadnione. Oznaczenie skrzynki może być więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które wciąż znajdują w nich awizo, nawet jeśli całe dnie spędzają w domu, lub dla tych, którzy często są poza domem i nie mają możliwości oczekiwania na listonosza. Za oznakowanie skrzynki pocztowej literą ”R” odpowiada jednak wyłącznie Poczta Polska.

Darmowe połączenia telefoniczne za granicą. Trzeba to wiedzieć przed wakacjami

"R" z języka francuskiego

Litera ”R”, którą możemy znaleźć na skrzynkach pocztowych lub listach poleconych pochodzi od francuskiego słowa ”recommandé”, które nie oznacza nic innego jak tylko ”polecony”. Widząc skrzynkę oznakowaną w ten sposób, listonosz dostarczający przesyłkę poleconą nie będzie dzwonił do drzwi, tylko zostawi ją w skrzynce. Tak mówi teoria. 

W praktyce daje nam to szansę, że listonosz, który standardowo nie fatyguje się, by sprawdzić, czy adresat jest w domu, tylko od razu wrzuca awizo do skrzynki, tym razem wrzuci do niej przesyłkę i nie będzie trzeba osobiście chodzić na pocztę. 

Co zrobić, by mieć specjalną skrzynkę?

O oznakowanie swojej skrzynki pocztowej literą ”R” może postarać się każdy. Należy w tym celu złożyć wniosek do Poczty Polskiej. Na szczęście – podobnie jak listonosz – można, lecz nie trzeba, fatygować się osobiście. Wniosek można złożyć przez internet za pośrednictwem profilu zaufanego.