Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Euro 2024. Polska reprezentacja może zarobić fortunę, jest o co walczyć
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 17.06.2024 16:18

Euro 2024. Polska reprezentacja może zarobić fortunę, jest o co walczyć

Robert Lewandowski
fot. East News/Matt West

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn 2024 trwają w najlepsze. Mieszkańcy kontynentu emocjonują się występami swoich reprezentacji, wśród nich są także polscy kibice, którzy pierwszy mecz Biało-Czerwonych mają już za sobą. Poza sportowym, powodów do emocji dostarcza jednak również finansowy aspekt zawodów. Kwoty, które zarabiają piłkarze oraz te, które można wygrać na Euro 2024, robią wrażenie. 

Euro 2024. Zarobki gwiazd

Najlepiej zarabiający piłkarze grający podczas Euro 2024 zarabiają tyle, że przeciętnemu polskiemu kibicowi na samą myśl o takich kwotach może zakręcić się w głowie. Według szacunków serwisów capology.com oraz transfermarkt.pl, większości polskich piłkarzy daleko do tych uczestników zawodów, którzy w swoich klubach zarabiają najwięcej. 

Najwięcej zarabiający uczestnicy Euro 2024 (szacowane zarobki roczne):

  • Christiano Ronaldo (Portugalia) – 200 mln euro;
  • Kylian Mbappe (Francja) – 72 mln euro;
  • Robert Lewandowski (Polska) – 27 mln euro;
  • Harry Kane (Anglia) – 26 mln euro;
  • N’Golo Kante (Francja) – 25 mln euro.

Do czołówki najlepiej zarabiających piłkarzy z polskich zawodników udało się przebić jedynie grającemu na co dzień w Barcelonie Robertowi Lewandowskiemu. Pozostałych reprezentantów Polski, dzieli od niego widoczny dystans.

Najlepiej zarabiający uczestnicy polskiej kadry na Euro  2024:

  • Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 27 mln euro;
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 12 mln euro;
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 6,5 mln euro;
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) - 4,1 mln euro.
Świetne wieści dla seniorów, taka będzie waloryzacja emerytur w 2025. Są wyliczenia

Euro 2024. Premie od UEFA

UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich), która jest odpowiedzialna za Euro 2024, każdej reprezentacji grającej na turnieju, za sam awans do tych rozgrywek wypłaca 9,25 mln euro. W przeliczeniu na złotówki daje to ponad 40 mln zł, które zasilą między innymi konto Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na niemieckich murawach leży jednak o wiele więcej pieniędzy, których zdobycie powiązane jest z wynikami osiąganymi na boisku.

Euro 2024. Najwięcej zarobi… UEFA

Za każde zwycięstwo w meczu grupowym UEFA płaci 1 mln euro. W przypadku remisu, obie drużyny dostają 0,5 mln euro. Awans do 1/8 finału to 1,5 mln euro, a udział w ćwierćfinale to już 2,5 mln euro. Zespoły, które awansują do półfinału, otrzymają po 4 mln euro. Zwycięzca turnieju otrzyma 8 mln euro, natomiast zdobywca drugiego miejsca dostanie 5 mln euro. W sumie pula nagród za Euro 2024 wynosi 331 mln euro

Jednocześnie UEFA szacuje, że na organizacji Euro 2024 zarobi 2,4 mld euro. Z tego wynika, że w futbolu najbardziej nie opłaca się wygrywanie meczów, tylko ich… organizowanie.