Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To urządzenie pożera najwięcej prądu. Większość Polaków o tym nie wie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.03.2024 08:44

To urządzenie pożera najwięcej prądu. Większość Polaków o tym nie wie

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Niemal każdy z nas co miesiąc płaci gigantyczne rachunki za prąd. Wielu z nas nie wie, że w domu mamy elektronicznego ”złodzieja”. Które urządzenie pobiera najwięcej prądu?

Za prąd zapłacimy jeszcze więcej

Już teraz Polacy narzekają na ceny prądu. Zła wiadomość jest taka, że od lipca znów pójdą w górę. Minister klimatu i środowiska zdradziła już nawet konkretne kwoty.

Sposobu na uniknięcie podwyżek tak naprawdę nie ma. Prąd jest nieodłączną częścią życia w każdym gospodarstwie domowym. Warto jednak wiedzieć, które urządzenia odpowiadają za największe zużycie. Wiele osób nie ma o tym pojęcia.
 

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Polacy nie zdali EkoTestu

Wirtualna Polska zdecydowała się przetestować Polaków. Jedno z pytań EkoTestu dotyczyło sprzętów elektronicznych — który z nich zużywa najwięcej prądu? Suszarka do ubrań, płyta indukcyjna czy zmywarka? Odpowiedzi pokazały, że wiele osób nie ma pojęcia, za co płaci tak wiele każdego miesiąca.

Aż 55% ankietowanych uważa, że najdroższym urządzeniem pod względem zużycia prądu jest suszarka do ubrań. Co ciekawe, takie przekonanie to domena przede wszystkim osób powyżej 55 roku życia. Kolejne 10% respondentów wskazało zmywarkę. Oznacza to, że tylko 35% Polaków wie, które urządzenie jest prawdziwym ”złodziejem energii”.
 

Za to urządzenie płacimy najwięcej

Liderem wśród pożeraczy prądu w rzeczywistości jest… płyta indukcyjna. Masz ją w domu? Zagadka wysokich rachunków rozwiązana!

Badanie przeprowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) pokazało, że płyta indukcyjna zużywa średnio prawie trzy razy więcej energii elektrycznej niż lodówka i aż pięć razy więcej niż pralka.

Warto o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy decydować o wyposażeniu swojej kuchni. Wiedza na temat zużycia prądu pozwoli nam lepiej gospodarować zużywaną energią i tym samym zaoszczędzić na rachunkach.

źródło: gadzetomania.pl