Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy podatek już niebawem wejdzie w życie. Może uderzyć w kieszenie Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 07.03.2024 17:10

Nowy podatek już niebawem wejdzie w życie. Może uderzyć w kieszenie Polaków

portfel
fot. Marek BAZAK/East News

Unia Europejska cały czas pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, wprowadzając nowe regulacje. Już od 2027 r. obowiązywać będzie system ETS 2, który obejmie podatkiem gaz, węgiel czy olej opałowy. Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie?

Już niebawem nowe przepisy. Unia Europejska wprowadza system ETS 2

Od 2005 roku w UE funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) w ramach pakietu dyrektyw i rozporządzeń "Fit for 55". Określa on m.in. ilość gazów cieplarnianych, które mogą być transmitowane przez sektory przemysłu czy producentów energii. Jego celem jest także zmniejszenie zależności gospodarki od importu paliw kopalnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. UE chce zastąpić to odnawialnymi źródłami energii. 

Unia Europejska zakłada neutralność klimatyczną, którą chce osiągnąć do 2050 roku. W związku z tym wprowadza kolejne zmiany systemowe. Od 2027 roku obowiązywać będzie ETS 2, który ma rozwiązać problem emisji CO2 ze spalania paliw w budynkach, transporcie i innych sektorach.

Wielka wygrana w zdrapce. Wydał 5 złotych i zgarnął fortunę

Niebawem w życie wejdzie podatek od ogrzewania

Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie przede wszystkim użytkowników gazu, węgla, czy ekogroszku i oleju opałowego. Jak informuje ekspert Euros Energy, ETS 2 obowiązywać będzie od 2027 roku. 

ETS 2 oznacza objęcie podatkiem gazu, węgla oraz oleju opałowego – czyli paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych, co z kolei może bezpośrednio uderzyć w kieszeń Polaków, którzy z takich źródeł ciepła będą wówczas korzystać. Obecnie grono takich osób jest wciąż duże - informuje.

ZOBACZ: 21 dni bezpłatnego sanatorium. Wiemy, kto może skorzystać

Zgodnie z danymi CEEB kotłów na paliwo stałe jest w Polsce obecnie ponad 3,6 mln, a kotłów gazowych ponad 2,3 mln. Podatek od ogrzewania może uderzyć zatem w sporą grupę obywateli. 

Podatek od ogrzewania. Ekspert podkreśla

Środki, jakie zostaną w ten sposób pozyskane, mają pomów w dofinansowaniu wymiany obecnych źródeł ciepła, na te z energią ze źródeł odnawialnych. Nowy podatek ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne.

ZOBACZ: Nawet 1000 złotych na osobę. Jest podwyżka ważnego świadczenia

Jak wyjaśnia Tomasz Walczak, CTO Euros Energy, w najbliższym czasie mogą zdarzać się okresy, gdy gaz będzie tańszy niż np. pompa ciepła, jednak będzie to krótkotrwałe i zmieni się po wejściu w życie ETS 2.

Polaków czekać będzie trudna decyzja w sprawie wyboru źródła ciepła. Jednak wdrażając odpowiednią edukację oraz rządowe programy i ustawy dla OZE możemy uniknąć katastrofy. Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe. Idealnym przykładem pułapki chwilowych rozwiązań jest gaz. W najbliższym czasie mogą zdarzać się okresy, w których korzystanie z gazu może być tańsze niż np. z pompy ciepła. Należy wiedzieć, że będzie to bardzo krótkotrwałe i zmieni się drastycznie po wprowadzeniu ETS 2. Wówczas okaże się on droższym źródłem ciepła niż wspomniane już pompy, a różnica w rachunkach będzie z roku na rok rosła - poinformował.