Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w abonamencie RTV. Jest nowa lista zwolnionych z opłaty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 06.03.2024 09:09

Zmiany w abonamencie RTV. Jest nowa lista zwolnionych z opłaty

Telewizor, pilot, dłoń
Fot. Pixabay/Alehandra13

Abonament RTV to opłata, którą powinien uiszczać każdy, kto posiada telewizor lub radio. Spora część osób jest jednak zwolniona z tego obowiązku, a jakiś czas temu lista ta uległa zmianie. Ma to związek z waloryzacją świadczeń emerytalnych, która odbyła się 1 marca.

Obowiązkowa opłata dla osób posiadających telewizor lub radio

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników radiowych lub telewizyjnych. Wzbudza ona niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa i wiele osób uważa, że obowiązek ten powinien zostać zniesiony.

Opłatę abonamentową należy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli chodzi o tegoroczne stawki, to za radio należy zapłacić 8,70 zł miesięcznie, a za telewizor lub radio i telewizor - 27,30 zł.

Zobacz także: Dobre wieści dla seniorów. Dostaną dużo dodatkowego wsparcia

Wiadomo, co dalej z wakacjami kredytowymi. Rząd podjął decyzję

Waloryzacja emerytur a abonament RTV

Polscy seniorzy mogą liczyć na coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Odbywa się ona zawsze w marcu, a w tym roku za jej sprawą emerytury i renty poszły w górę o 12,12 procent. Jaki związek mają podwyżki z abonamentem RTV?

Do “Gazety Pomorskiej” głosiła się pewna seniorka, która w październiku ubiegłego roku, w wieku 60 lat przeszła na emeryturę. Kobieta zmartwiła się o to, czy w związku z podwyżkami świadczeń, dalej będzie przysługiwało jej zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Nowa lista osób zwolnionych z abonamentu RTV

Świadczenie czytelniczki “Gazety Pomorskiej” do 1 marca wynosiło 3160 złotych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraźnie podkreśla, że z opłaty abonamentowej zwolnione są osoby, które ukończyły 60. rok życia i przysługuje im emerytura niższa niż 50 proc. przeciętnej wynagrodzenia (aktualnie jest to 3577,74 zł brutto). W związku z tym, seniorzy, którzy wcześniej nie musieli uiszczać abonamentu RTV, teraz powinni dokładnie sprawdzić, czy po podwyżkach dalej mieszczą się w ustalonych limitach.