Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.12.2023 15:17

To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów

prawo-jazdy-dokument
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.

Czy seniorzy są zdolni do prowadzenia pojazdów? UE chce to sprawdzić

Z początkiem tego tygodnia ministrowie komunikacji krajów członkowskich UE ustalili, że chcą, aby kierowcy przedłużający ważność prawa jazdy byli zobowiązani zaświadczyć w przyszłości, że są zdolni do prowadzenia pojazdów. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był niemiecki minister Volker Wissing.

Jeśli chodzi o statystyki dotyczące sytuacji drogowej za naszą zachodnią granicą, to z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku osoby mające ponad 65 lat stanowiły 69 proc. winnych ciężkich wypadków, w których same uczestniczyły.

Policjant może zadać jedno pytanie. Jeśli nie odpowiesz, dostaniesz mandat Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów banku

Prawo jazdy odnawiane co 5 lat? Oto co może czekać seniorów

Już jakiś czas temu informowaliśmy, że Komisja Europejska chciałaby wprowadzić dodatkowe obowiązki dla starszych kierowców. Chodzi o wydawanie im prawa jazdy na krótszy, 5-letni termin. Przedłużenie uprawnień wiązałoby się koniecznością odbycia badań i testów, których zakres byłby szerszy niż u młodych osób. Osoby w wieku 75+ miałyby przechodzić takie badania nawet każdego roku.

Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku. Statystyki

W ubiegłym roku doszło na naszych drogach do ponad 21 tys. wypadków, w wyniku których zginęły prawie 2 tys. osób, a 25 tys. zostało rannych. Dziennikarze portalu mubi.pl wnioskują, na podstawie danych policji, że w Polsce najczęściej wypadki powodują kierowcy w wieku 25-39 lat (najwyższy współczynnik jest w grupie wiekowej 18-24). Ich zdaniem młodzi kierujący są niedoświadczeni i skłonni do ryzyka, a ci starsi, powyżej 60. roku życia, nie tylko są już obyci z różnymi sytuacjami, jakie mogą wydarzyć się na drodze, ale nie mają też potrzeby imponowania innym swoją jazdą czy pojazdem. W rezultacie współczynnik wypadków w przypadku seniorów jest 3 razy mniejszy niż u młodszych kierowców.