Od 1 lutego znów będzie można składać wnioski o 800 plus. Zgodnie z zapowiedzią ZUS, po podniesieniu kwoty świadczenia nie było to potrzebne. Teraz rusza nabór wniosków na kolejny rok.
L4 jest jednym z podstawowych praw przysługujących osobom pracującym. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zwolnienie lekarskie wiąże się także z pewnymi obowiązkami i zakazami. Zasady te łamią zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. W przypadku kontroli, kara od ZUS może być bardzo wysoka.
Znamy szczegóły procedury przyznawania nowego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami. Jak ustalany jest poziom potrzeby wsparcia i ile wynosi świadczenie? To nawet 3,5 tysiąca złotych.
Podstawą do otrzymania emerytury, nawet w minimalnej wysokości, jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy. Są jednak osoby, którym i bez tego przysługuje świadczenie. Jakie warunki trzeba spełnić i co zrobić, by otrzymać pieniądze?
Otrzymywanie dwóch emerytur jednocześnie jest uważane przez wiele osób za mit. Tymczasem okazuje się, że nie do końca tak jest. Podwójna emerytura faktycznie bowiem jest możliwa - potrzebne jest jedynie spełnienie odpowiednich warunków.
Przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych zasad rozliczania się z ZUS mogą mieć spore kłopoty. W grę wchodzą gigantyczne straty, długi, a nawet upadek niektórych firm. Interwencję w tej sprawie podjął już u premiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
Wiele osób zbliżających się do momentu przejścia na emeryturę zastanawia się, który moment na złożenie wniosku o przyznanie świadczenia jest najlepszy. Okazuje się jednak, że najkorzystniejszy termin jest już bardzo blisko.
Płatnicy składek muszą się pospieszyć. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że już niedługo mija bardzo ważny termin dotyczący składania dokumentów. Bez nich nie będzie możliwe dokonanie istotnych obliczeń na najbliższy rok.
Część seniorów musi mieć się na baczności i uważnie przejrzeć dokumenty, które dołączają do wniosku o przyznanie świadczenia. Chodzi dokładnie osoby, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Przeoczysz jeden dokument i ZUS nie wypłaci pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje szereg dodatkowych świadczeń, które są wsparciem finansowym dla Polaków. Jednym z nich jest zasiłek wyrównawczy przysługujący niektórym pracownikom. Komu należy się takie świadczenie i ile ono wynosi?
Dla wielu może to zabrzmieć jak żart, jednak opóźnienia w wypłacie emerytury są możliwe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam wyjaśnia, dlaczego tak może się stać. Wbrew pozorom, wina nie leży po stronie ZUS, tylko… emeryta.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina - bez tego nie dostaniemy pieniędzy. Zarówno beneficjenci emerytur, jak i rent, zasiłków czy innych świadczeń nie mogą o tym zapominać. Czasu na dopełnienie formalności jest niewiele.
Jak co roku nadchodzi start kolejnego okresu wypłat świadczenia 800 plus. Oznacza to, że już niedługo ponownie trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Problem uzależnienia od alkoholu w Polsce jest bardzo poważny, a świadomość na ten temat zdaje się wzrastać. Podnosi się wiele głosów, że pomoc dla uzależnionych zdecydowanie nie powinna polegać na przekazywaniu im pieniędzy - z drugiej jednak strony, istnieje forma wsparcia pieniężnego dla tej grupy osób. Do spełnienia są jednak dość szczegółowe warunki.
Jednym z obowiązków ZUS jest kontrolowanie, czy osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim wykorzystują je prawidłowo. Kontrolą podlegają również lekarze. Co może sprawdzić ZUS podczas kontroli?
Już od 5 stycznia do obywateli trafiają informacje od ZUS. Dotyczą stanu rozliczeń składek za 2023 rok. Masz nadpłatę, niedopłatę, a może saldo zerowe? Oto, co zrobić w takiej sytuacji. Lepiej nie zwlekać.
Okazuje się, że po śmierci członka rodziny, który był członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, możemy ubiegać się o wypłatę zgromadzonych tam środków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak się o nie starać.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkowe pieniądze wielu Polakom. Do otrzymania tego świadczenia konieczne będzie spełnienie kilku bardzo istotnych warunków oraz złożenie odpowiedniego wniosku.
Nowe świadczenie wspierające wypłacane jest osobom z niepełnosprawnością od początku 2024 roku. Jako że czasu na przyzwyczajenie się było niewiele, pytań o nową formę wsparcia wciąż jest mnóstwo. Co zrobić, gdzie i jakie dokumenty złożyć? Wyjaśniamy.
Jak zapowiada rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po marcowej waloryzacji ma wzrosnąć próg uprawniający do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji — tzw. 500 plus dla niesamodzielnych. Przypominamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pieniądze.
Świadczenie rodzinne 500 plus zostało podwyższone wraz z nadejściem nowego roku. Niektórzy rodzice otrzymali wypłaty w starej wysokości, a wszystko miało zostać uregulowane do 29 lutego wraz z wyrównaniem od 1 stycznia. Teraz głos zabrała szefowa MRPiPS i przekazała nowe informacje w tej sprawie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, jak według najnowszej prognozy będą wyglądać wydatki na najbliższe cztery lata i jak wpłynie to na emerytury w przyszłości. Liczba emerytów ma gwałtownie wzrosnąć, co przełoży się na jeszcze niższe świadczenia.
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Otwarte Fundusze Emerytalne pobiły w zeszłym roku rekord zysku. To bardzo dobre wieści dla przyszłych emerytów. Średni przychód wyniósł imponujące 36,5%.
15 stycznia ruszyła fala telefonów do klientów ZUS. Niespodziewane połączenie może wzbudzić niepokój. Wyjaśniamy o co chodzi i czy jest się czego obawiać.
Już niebawem seniorzy otrzymają specjalne listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, żeby dokładnie tą korespondencję przeczytać, bo będzie zawierała pewną niespodziankę. “Bon od ZUS” trafi do tysięcy emerytów na przełomie stycznia i lutego. O co dokładnie chodzi?
Wysokość słynnego świadczenia rodzinnego wraz z nowym rokiem wzrosła i rodzice powinni już otrzymywać co miesiąc 800 złotych. Teraz jednak wyszło na jaw, że w przypadku niektórych osób wypłata była niższa i na ich konta wpłynęło jedynie 500 złotych. Pojawiła się odpowiedź ZUS-u, a teraz wypowiedział się także premier Donald Tusk.
Od początku 2024 roku trwa przyznawanie świadczenia wspierającego. Do urzędów ustawiają się kolejki, ale sama procedura składania dokumentów wzbudza wątpliwości. Niektórzy zapominają o najważniejszym warunku.
Większość osób, które niedawno przeszły na emeryturę, to osoby, w całości opłacające składki na ubezpieczenie emerytalne w nowym systemie. Zgodnie z tymi zasadami, ich składka była dzielona na dwie części, a jedna z nich trafiała na tzw. subkonto. Wielu z nas błędnie uważa, że pieniądze na nim zgromadzone przepadają w przypadku śmierci płatnika, choć nie do końca jest to prawda. W niektórych przypadkach środki te także podlegają dziedziczeniu.