BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Zwolnienia lekarskie. ZUS prowadzi więcej kontroli

27 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

ZUS niemal dwa razy częściej sprawdza zwolnienia lekarskie w porównaniu z zeszłym rokiem. Największy wzrost kontroli odnotowano w województwie małopolskim. 

Więcej kontroli zwolnień lekarskich 

Z danych udostępnionych przez ZUS wynika, że w trzech pierwszych kwartałach br. liczba osób poddanych kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich wyniosła 41 932. To o 195,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy takich przypadków było 14 175.

Natalia Stoch-Mika, radca prawny i doradca podatkowy uważa, że do wzrostu liczby kontroli przyczynił się powrót pracowników ZUS, w tym kontrolerów, do normalnego trybu pracy po okresie pandemii. Zwraca uwagę, że w czasie pandemii kontrola ta była znacznie utrudniona. 

Od stycznia do września br. najwięcej osób zostało poddanych kontroli w województwie małopolskim – 5 449 (w analogicznym okresie ub.r. – 685). Dalej w zestawieniu znajduje się woj. mazowieckie– 4 797 (w trzech kwartałach ub.r. – 1634). Trend wzrostowy zaobserwowano we wszystkich województwach. 

Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, były członek Rady Nadzorczej ZUS-u zwraca uwagę na częste kontrole w województwie małopolskim.

- W całym kraju w tym roku liczba kontroli jest o prawie 200% większa niż w roku ubiegłym, a w województwie małopolskim wzrosła o blisko 700%. Być może natrafiono tam na podejrzanie obfite źródło zwolnień lekarskich – mówi ekspert Konfederacji Lewiatan, jak czytamy w informacji przesłanej przez Monday News .

Zwrot zasiłku chorobowego

Z danych ZUS wynika także, że w pierwszych trzech kwartałach br. wzrosła także liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku - aż 5 352 osoby.  To o 28,6% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 4 161.

Natalia Stoch Mika uważa, że ta liczb nie jest znaczna w porównaniu z liczbą Polaków zatrudnionych w kraju, a wpływ na relatywnie niewielką ilość podważanych zwolnień lekarskich może mieć fakt, iż pracodawca może w każdym momencie zawnioskować do ZUS o dokonanie kontroli. Jej zdaniem pracownicy większości wykorzystują zwolnienie lekarskie zgodnie z przeznaczeniem. 

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia albo 100 proc. jeśli zwolnienie jest spowodowane ciążą lub wypadkiem przy pracy. Jest to czas, który pracownik ma przeznaczyć na leczenie i odpoczynek, nie może w tym czasie wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Pracownik może utracić prawo do zwolnienia lekarskiego, jeśli wykorzystuje ten czas niezgodnie z przeznaczeniem.

Tagi:

ZUSzwolnienie lekarskie

Podobne artykuły

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >

Praca

Na bramach polskich stoczni zawisły listy. Ich treść bardzo mocno zaskoczyła
Czytaj więcej >

Finanse

Dziś ostatni dzień na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Za niedotrzymanie terminu grożą kary
Czytaj więcej >

Praca

Morawiecki: "Na rynku pracy udział kobiet wzrósł z 55% kilka lat temu do 63% w 2022 r. Aktywnych zawodowo jest 7,4 miliona pań"
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]