Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W 2023 roku ZUS zwaloryzuje renty i emerytury. Zdradził wysokość podwyżek
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 03.01.2023 19:45

W 2023 roku ZUS zwaloryzuje renty i emerytury. Zdradził wysokość podwyżek

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje
Domena publiczna

– Naszymi najważniejszymi celami na najbliższe lata będą: dalsza elektronizacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i podniesienie jakości usług dla klientów. Mamy na to gotowy plan i chcemy go zrealizować – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ZUS informuje, że w 2023 roku dalej będzie realizować zadanie zabezpieczenia społecznego milionów obywateli. Przekaże w tym celu osobom uprawnionym miliardy złotych z tytułu świadczeń społecznych. Łączne wydatki na emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2022 roku wyniosły ok. 270 mld zł, a pozostałych świadczeń z tego funduszu, w tym zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych – ponad 30 mld zł. Liczba osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia długoterminowe, to ponad 8,5 mln. ZUS wypłaca też blisko 5 mln zasiłków rocznie.

Waloryzacja rent i emerytur

Jako jeden ze swoich celów na 2023 rok, ZUS podaje waloryzuję rent i emerytur. Szacuje się, że w tym roku wskaźnik marcowej waloryzacji świadczeń może osiągnąć nawet 13,8 proc. Dodatkowo przepisy gwarantują podwyżkę o co najmniej 250 zł. Łącznie w skali kraju waloryzacja zwiększy wydatki na świadczenia o ponad 40 mld zł.

ZUS informuje, że w kwietniu wypłaci 13 emeryturę. Natomiast w czerwcu zwaloryzuje składki na kontach emerytalnych 25 mln Polaków. W czerwcu 2022 roku wskaźnik waloryzacji składek wyniósł 9,33 proc., było to łącznie 281 mld zł. ZUS podaje, że wypłaty świadczeń są zabezpieczone i będą waloryzowane, co zapewni bezpieczeństwo socjalne milionów obywateli na lata.

Elektroniczne legitymacje już w styczniu

- W styczniu każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie można bezpiecznie przechowywać ją na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy użyciu bezpłatnej publicznej aplikacji mObywatel. Mobilna legitymacja działa tak jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i ma prawo do ulg i uprawnień, np. zniżek na bilety – podaje do wiadomości ZUS.