Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS uruchomił specjalne udogodnienie dla emerytów i rencistów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.01.2023 13:28

ZUS uruchomił specjalne udogodnienie dla emerytów i rencistów

zus bi
Biznesinfo

Każdy emeryt i rencista, również ten, który dysponuje legitymacją w formie plastikowej, otrzyma od ZUS-u ten sam dokument, ale w wersji elektronicznej. Będzie go można przechowywać np. w swoim telefonie komórkowym, w bezpłatnej aplikacji mObywatel. 

Seniorzy dostaną elektroniczne legitymacje

Od poniedziałku 9 stycznia emeryci i renciści, którzy zalogują się do aplikacji mObywatel, mogą ściągnąć z niej swoje mLegitymacje. Jeśli nie widać ich w systemie, w dokumentach przeznaczonych do złożenia, należy zaktualizować aplikację.

Seniorzy będą mogli korzystać zarówno z tradycyjnej formy dokumentu, jak i nowej — elektronicznej. Dokumenty wydane przed 1 stycznia 2023 roku są bowiem aktualne, zgodnie z terminem ważności.

Natomiast nowi emeryci i renciści nie dostaną już legitymacji plastikowej, chyba że złożą w tej sprawie wniosek, z wykorzystaniem formularza ERL.

ZUS podkreśla, że poza uruchomieniem bezpłatnej aplikacji jest to kolejny krok do elektronizacji kontaktów zakładu z klientami.

Jak działa mLegitymacja?

Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg, i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów — wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego w komunikacie przesłanym do redakcji Biznesinfo.

ZUS-mlegitymacja

Tagi: ZUS emerytury