Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 06.12.2022 16:01

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

emeryci
domena publiczna

Od 1 stycznia 2023 roku emeryci i renciści będą mogli korzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty, dodając ją do aplikacji mObywatel.

Legitymacja emeryta-rencisty jest ważnym dokumentem, który wydaje ZUS. Na jej podstawie seniorzy mogą korzystać z wielu zniżek i ulg, m.in. w komunikacji miejskiej czy w aptekach(tańsze leki).

Do tej pory legitymacja była dostępna wyłącznie w formie papierowej, co oznaczało konieczność noszenia jej przy sobie. Od 1 stycznia 2023 roku będzie można ją dodać do aplikacji mObywatel, co umożliwi korzystanie z niej w formie elektronicznej.

Po dodaniu do aplikacji będzie można ją wyświetlać na telefonie, gdy będzie potrzebna do uzyskania zniżek czy ulg.

Elektroniczna legitymacja ma wiele zalet w porównaniu z wersją papierową. Po pierwsze, jest wygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba jej fizycznie nosić przy sobie. Po drugie, jest bardziej bezpieczna, ponieważ nie można jej zgubić ani skopiować.

Warto pamiętać, że elektroniczna legitymacja nie zastąpi wersji papierowej, a jedynie umożliwi jej wyświetlanie na ekranie telefonu. W niektórych sytuacjach, np. podczas kontroli dokumentów, może być wymagana wersja papierowa. Dlatego też warto mieć ją przy sobie.

Aby skorzystać z elektronicznej legitymacji, należy posiadać aplikację mObywatel, która jest dostępna za darmo w sklepach z aplikacjami. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android i iOS.

Legitymacja emeryta-rencisty. Dla kogo?

"Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji" – podaje ZUS

Tagi: ZUS Emeryci