BiznesINFO.pl > Finanse > Najwyższy w historii wzrost składek ZUS od 1 stycznia 2023 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 11.12.2022 18:04

Najwyższy w historii wzrost składek ZUS od 1 stycznia 2023 roku

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje
Domena publiczna

Nie jest dobra wiadomość dla żadnego przedsiębiorcy, ale niestety już od 2023 roku wysokość składek, które muszą zostać odprowadzone znowu wzrośnie, i to znacznie.

Będzie to rekordowy wzrost. Jeszcze nigdy z roku na rok skok ten nie był tak duży.

Właściciele firm od 1 stycznia 2023 roku będą musieli odprowadzić 1418,48 zł miesięcznie. W tym roku kwota ta wynosi około 1200 zł.

Podwyżka wyniesie 207,2 zł.

Oprócz tej kwoty(1418zł) trzeba będzie odprowadzić również składkę zdrowotną, której wysokość zależy od wybranej formy opodatkowania.

ZUS ostrzega przed dziwnymi telefonami. Dzwonią oszuści

Oszuści nie próżnują. Policja łapie sporą część z nich, ale każdego roku na prosty zarobek w ten sposób, decydują się nowe osoby. Dlatego też walka ta nigdy się nie kończy.

W ostatnim czasie uaktywnili się oszuści, którzy dzwonią i podają się za pracowników ZUS. Ich celem jest zdobycie informacji potrzebnych do wypłaty środków z subkont.

Nowe generacje oszustów stosują nowe techniki, aby manipulować bardziej łatwowiernie i ufne osoby oraz w ten sposób okraść je z pieniędzy.

Całkiem niedawno, ktoś podawał się za pracownika jednej z placówek. Osoby, które rozpoznały podstęp, zaczęły w dużej liczbie zgłaszać je ZUSowi.

Należy uważać także na maile, które przychodzą rzekomo z ZUS. Może być w nich informacja o błędnie naliczonych składkach i prośba o skorygowanie wpłaty. Takie wiadomości często zawierają wirusy, dlatego trzeba je niezwłocznie kasować, poinformować policję i pod żadnym pozorem nie wpłacać pieniędzy - poinformował przedstawiciel ZUS, Karol Jagielski.

Jak reagować

Jagielski ostrzega, aby nie podawać danych przez telefon i nie odpowiadać na podejrzane maile, które rzekomo pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli rozmówca lub adresat maila wzbudza nasze wątpliwości, można skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Polecane