Zus

ZUS umarza składki
22.03.2022 08:49 Preferencyjne składki ZUS – 2021

Obowiązek opłacania składek ZUS to coś, co dla wielu przedsiębiorców jest doświadczeniem niemal traumatycznym. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z działalnością gospodarczą, mogą jednak liczyć na pewne ulgi – co warto wiedzieć o preferencyjnych składakach ZUS w 2021 r.?

Biznesinfo
22.03.2022 08:49 Rolnik i działalność gospodarcza – ZUS i KRUS

Wśród wielu przedsiębiorców pewne kontrowersje budzi możliwość ubezpieczenia się w KRUSie jaką mają rolnicy – składka jest o wiele bardziej atrakcyjna. Nie każdy jednak może do KRUSu się zapisać. Co warto wiedzieć o różnicach pomiędzy ZUSem a KRUSem?

glasses-5146199 1920
22.03.2022 08:49 Składki ZUS na ubezpieczenia przedsiębiorców

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w innej branży niż rolnicza, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Na składki ZUS składają się: ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne i wypadkowe. Istnieje również składka chorobowa, ale jej opłacanie nie jest obowiązkowe. Składki ZUS za przedsiębiorcę oraz pracowników trzeba opłacać co miesiąc. Wśród obowiązków osób prowadzących działalność gospodarczą znajduje się także odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca nie może tego uniknąć, nawet jeżeli nie uzyskuje dochodu. Początkujący przedsiębiorcy mają łatwiej, ponieważ mają prawo do opłacania składek na preferencyjnych warunkach.

Składki zdrowotne wzrosną
22.03.2022 08:47 Składki zdrowotne w górę. Braki w służbie zdrowia rząd chce łatać twoimi pieniędzmi

Powiedzieć, że sytuacja w polskiej służbie zdrowia jest fatalna, to jak nic nie powiedzieć. Jedną z koncepcji na jej ratowanie ma być podwyższenie składek zdrowotnych. Wyższe składki mieliby zapłacić m.in. osoby ubezpieczone w KRUS i przedsiębiorcy. Podwyższeniu składki zdrowotnej sprzeciwia się większość Polaków.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie plany dotyczące podniesienie składki zdrowotnej ma rządCo jeśli nie podwyższenie składki może pomóc w poprawie kondycji służby zdrowiaIlu Polaków opowiada się za podwyższeniem składki

Emerytura głodowa
22.03.2022 08:46 Przyszłe emerytury w wysokości zaledwie 20 proc. naszej pensji? Ekspert z Instytutu Emerytalnego przedstawia druzgocący raport

Emerytura w wieku 70 lat lub głodowa. Instytut Emerytalny nie pozostawia złudzeń, jeżeli nie zreformujemy naszego systemu zawali się on jak domek z kart. Przyszli emeryci mogą pobierać świadczenia w wysokości 520 zł... Alarmujące wyniki raportu. Czy uda się powstrzymać erozję systemu zabezpieczeń na jesień życia?

Umowa o dzieło pod lupą
22.03.2022 08:44 Masz umowę o dzieło? Spodziewaj się kontroli

Umowa o dzieło po 1 stycznia będzie musiała zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS będzie prowadził specjalny rejestr, wszystko po to by było łatwiej kontrolować przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy o dzieło. Jest jednak jeszcze jeden aspekt nowego zapisu.

Składki ZUS umorzone tarcza antykryzysowa
22.03.2022 08:44 Tarcza antykryzysowa dotrze do kolejnej grupy! Doskonałe wiadomości w sprawie składek

Tarcza antykryzysowa rozszerza swoje działanie. Choć od wielu tygodni nie można już składać wniosków o pomoc, to okazuje się, że zapisy tarczy ochronią kolejnych podatników. Wszystko za sprawą interpretacji jaką wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kto może liczyć na dodatkowe wsparcie? Sprawdzamy.

Dokumenty jak długo
22.03.2022 08:43 Wyrzuciłeś ważne dokumenty? Urzędnicy mają cię już na oku

Faktury, dokumenty, paragony, umowy. Sterty papierów zalegają w twoich szufladach, a na kolejne segregatory brakuje już miejsca na półkach? Sprawdzamy jak długo należy przechowywać dokumentację, aby uniknąć kłopotów. Niestety, nie jest to takie oczywiste.