BiznesINFO.pl
ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo

Biznes Info

ZUS pilnie przypomina, przedsiębiorcy mają czas tylko do 31 marca. Wielu z nich musi złożyć dodatkowy dokument

8 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wielu przedsiębiorców musi pamiętać o złożeniu dodatkowego dokumentu ZUS ZSWA, który dotyczy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok. Taki dokument muszą złożyć płatnicy, którzy odprowadzają składki do Funduszu Emerytur Pomostowych.

Do 31 marca 2022 r. przedsiębiorcy, których pracownicy wykonują pracę w szczególnych warunkach zobligowani są do złożenia dokumentu ZUS ZSWA.

"Formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony  wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taki dokument muszą  przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji takich pracowników i opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych." - czytamy w komunikacie przesłanym przez ZUS do naszej redakcji.

Formularz ZUS ZSWA - co zawiera?

"W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace  w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których  była wykonywana. Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został  zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy." - informuje ZUS.

W celu otrzymania dodatkowych informacji o sposobie wypełnienia formularza ZUS ZSWA można skorzystać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wyjątki od ZUS ZSWA

- Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży  wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach  lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W przypadku likwidacji firmy, płatnik zobowiązany jest za do złożenia informacji o likwidacji najpóźniej dzień po złożeniu formularza ZUS ZSWA.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana niż w Niemczech

Praca

Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana od tej w Niemczech. Ale wydajnością gonimy coraz szybciej

Czytaj więcej >
Urząd daje możliwość natychmiastowej oceny swojej pracy

Praca

Urząd umożliwił ocenę swojej pracy. Już po tygodniu wyniki zaskakują

Czytaj więcej >
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Praca

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Czy sprawowanie tej funkcji się opłaca?

Czytaj więcej >

Praca

Pozycjonowanie – na czym polega? Jak zwiększyć widoczność w Google?

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy dostaną 300 zł od polskiego rządu. Mogą też liczyć na pomoc w przebranżowieniu

Czytaj więcej >

Praca

Volkswagen wstrzymuje produkcję w Polsce. Problemy z dostawami

Czytaj więcej >