BiznesINFO.pl
ZUS-centrala-warszawa-biznesinfo

Biznes Info

ZUS pilnie przypomina, przedsiębiorcy mają czas tylko do 31 marca. Wielu z nich musi złożyć dodatkowy dokument

8 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wielu przedsiębiorców musi pamiętać o złożeniu dodatkowego dokumentu ZUS ZSWA, który dotyczy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok. Taki dokument muszą złożyć płatnicy, którzy odprowadzają składki do Funduszu Emerytur Pomostowych.

Do 31 marca 2022 r. przedsiębiorcy, których pracownicy wykonują pracę w szczególnych warunkach zobligowani są do złożenia dokumentu ZUS ZSWA.

"Formularz ZUS ZSWA jest składany w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony  wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Taki dokument muszą  przekazać ci płatnicy, którzy mają obowiązek prowadzenia ewidencji takich pracowników i opłacają za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych." - czytamy w komunikacie przesłanym przez ZUS do naszej redakcji.

Formularz ZUS ZSWA - co zawiera?

"W zgłoszeniu należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek osób wykonujących prace  w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, a także kod tej pracy i okresy, w których  była wykonywana. Należy również wskazać kod tytułu ubezpieczenia, z którym ubezpieczony został  zgłoszony do ubezpieczeń i wymiar czasy pracy." - informuje ZUS.

W celu otrzymania dodatkowych informacji o sposobie wypełnienia formularza ZUS ZSWA można skorzystać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wyjątki od ZUS ZSWA

- Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracownik, za którego była opłacana składka na FEP złoży  wniosek o emeryturę pomostową. Wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach  lub o szczególnym charakterze powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W przypadku likwidacji firmy, płatnik zobowiązany jest za do złożenia informacji o likwidacji najpóźniej dzień po złożeniu formularza ZUS ZSWA.

Tagi:

ZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >