BiznesINFO.pl
zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo

biznesinfo

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS ogłosił, że czerwcowa waloryzacja składek emerytalnych osiągnie poziom 9,33 proc., co oznacza, że przyszli emeryci na swoich kontach i subkontach będą mieli więcej pieniędzy. Waloryzacja nigdy nie może być ujemna, dlatego zgromadzone środki nie zaczną maleć.

Waloryzacja w 2022 r. ma objąć aż 24 mln Polaków, podaje ZUS. W 2019 r. waloryzacja wyniosła 9,2 proc., w 2020 r. 8,94 proc., a w 2021 r. 5,41 proc., co obecną waloryzację w wysokości 9,33 proc. czyni rekordową.

Waloryzacja 9,33 proc. na kontach i 7,07 proc. na subkontach

Waloryzacja 9,33 proc. ma objąć składki gromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, co zwiększy kapitał przyszłych emerytów.

"Osobie, która zgromadziła na swoim emerytalnym koncie 450 tys. zł, zostanie dopisanych prawie 42 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji zyska ponad 79 tys. zł." - informuje ZUS.

Żadna instytucja finansowa na rynku nie oferuje nam tak korzystnych warunków. Wystarczy popatrzeć jak nisko są oprocentowane lokaty w bankach, żeby jasno widzieć różnicę – dodaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Z kolei waloryzacja na subkontach sięgnie w czerwcu 7,07 proc. "Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 roku." - czytamy w komunikacie ZUS.

Waloryzacja nie może być ujemna

ZUS przypomina także, że waloryzacja na kontach i subkontach nie może być ujemna. To oznacza, że środki już zgromadzone nie zaczną maleć. Waloryzacje mają na cele ochronę pieniędzy osób płacących składki przed inflacją.

Tagi:

składki ZUSZUSWaloryzacja emerytur

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >
Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana niż w Niemczech

Praca

Praca w Polsce wciąż gorzej opłacana od tej w Niemczech. Ale wydajnością gonimy coraz szybciej

Czytaj więcej >
Urząd daje możliwość natychmiastowej oceny swojej pracy

Praca

Urząd umożliwił ocenę swojej pracy. Już po tygodniu wyniki zaskakują

Czytaj więcej >
TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Praca

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Czy sprawowanie tej funkcji się opłaca?

Czytaj więcej >

Praca

Pozycjonowanie – na czym polega? Jak zwiększyć widoczność w Google?

Czytaj więcej >