BiznesINFO.pl
zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo

biznesinfo

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS ogłosił, że czerwcowa waloryzacja składek emerytalnych osiągnie poziom 9,33 proc., co oznacza, że przyszli emeryci na swoich kontach i subkontach będą mieli więcej pieniędzy. Waloryzacja nigdy nie może być ujemna, dlatego zgromadzone środki nie zaczną maleć.

Waloryzacja w 2022 r. ma objąć aż 24 mln Polaków, podaje ZUS. W 2019 r. waloryzacja wyniosła 9,2 proc., w 2020 r. 8,94 proc., a w 2021 r. 5,41 proc., co obecną waloryzację w wysokości 9,33 proc. czyni rekordową.

Waloryzacja 9,33 proc. na kontach i 7,07 proc. na subkontach

Waloryzacja 9,33 proc. ma objąć składki gromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, co zwiększy kapitał przyszłych emerytów.

"Osobie, która zgromadziła na swoim emerytalnym koncie 450 tys. zł, zostanie dopisanych prawie 42 tys. zł. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji zyska ponad 79 tys. zł." - informuje ZUS.

Żadna instytucja finansowa na rynku nie oferuje nam tak korzystnych warunków. Wystarczy popatrzeć jak nisko są oprocentowane lokaty w bankach, żeby jasno widzieć różnicę – dodaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Z kolei waloryzacja na subkontach sięgnie w czerwcu 7,07 proc. "Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 roku." - czytamy w komunikacie ZUS.

Waloryzacja nie może być ujemna

ZUS przypomina także, że waloryzacja na kontach i subkontach nie może być ujemna. To oznacza, że środki już zgromadzone nie zaczną maleć. Waloryzacje mają na cele ochronę pieniędzy osób płacących składki przed inflacją.

Tagi:

składki ZUSZUSWaloryzacja emerytur

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >