BiznesINFO.pl
zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo

Biznes Info

ZUS już ogłosił. Będzie 500 plus dla uchodźców, ale muszą spełnić kilka warunków

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

ZUS poinformował, że uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o 500 plus oraz o pieniądze pochodzące z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dostęp do świadczeń przy przyspieszonych procedurach jest możliwy dzięki specustawie wprowadzonej przez rząd.

W życie już weszła specjalna ustawa, która została powołana w celu ułatwienia uciekinierom z Ukrainy szybszego podjęcia środków pieniężnych z ZUS, które mają pomóc związać im koniec z końcem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Uchodźcy będą jednak musieli spełnić kilka warunków, aby móc podjąć pieniądze z ZUS.

W celu otrzymania 500 plus należy spełnić warunki

W celu złożenia wniosku o świadczenie pochodzące z ZUS uchodźcy muszą posiadać nr PESEL, konto w polskim banku, polski numer telefonu oraz konto e-mail - informuje ZUS. Wnioski, tak jak w przypadku obywateli polskich, będą przyjmowane jedynie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe  – przestrzega rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

ZUS pomoże przy wnioskach

Jednocześnie ZUS informuje, że opracowuje już stosowne wnioski w języku ukraińskim. Dodatkowo pojawiły się deklaracje, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia obywatelom Ukrainy.

- Dzięki temu będą mogli oni starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

"Specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj, jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. Specustawa jedynie skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju." - czytamy w materiale nadesłanym do redakcji biznesinfo.pl przez ZUS.

Tagi:

500 plusZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wojna w Ukrainie

USA chcą przekazać niemal 3 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy i Polski

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Polska hubem humanitarnym dla Ukrainy. Rząd ostrzega przed rosyjską propagandą

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Produkty rosyjskie i białoruskie. Jakie mają kody kreskowe? UOKiK apeluje, aby nie kupować tych produktów

Czytaj więcej >