Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wojna w Ukrainie > ZUS już ogłosił. Będzie 500 plus dla uchodźców, ale muszą spełnić kilka warunków
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 16.03.2022 01:00

ZUS już ogłosił. Będzie 500 plus dla uchodźców, ale muszą spełnić kilka warunków

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
Biznes Info

ZUS poinformował, że uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o 500 plus oraz o pieniądze pochodzące z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dostęp do świadczeń przy przyspieszonych procedurach jest możliwy dzięki specustawie wprowadzonej przez rząd.

W życie już weszła specjalna ustawa, która została powołana w celu ułatwienia uciekinierom z Ukrainy szybszego podjęcia środków pieniężnych z ZUS, które mają pomóc związać im koniec z końcem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Uchodźcy będą jednak musieli spełnić kilka warunków, aby móc podjąć pieniądze z ZUS.

W celu otrzymania 500 plus należy spełnić warunki

W celu złożenia wniosku o świadczenie pochodzące z ZUS uchodźcy muszą posiadać nr PESEL, konto w polskim banku, polski numer telefonu oraz konto e-mail - informuje ZUS. Wnioski, tak jak w przypadku obywateli polskich, będą przyjmowane jedynie drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Do złożenia wniosku potrzebny jest PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Bez tego złożenie wniosku nie będzie możliwe  – przestrzega rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

ZUS pomoże przy wnioskach

Jednocześnie ZUS informuje, że opracowuje już stosowne wnioski w języku ukraińskim. Dodatkowo pojawiły się deklaracje, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia obywatelom Ukrainy.

- Dzięki temu będą mogli oni starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku w czasie ich pobytu z dziećmi w Polsce – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. "Specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj, jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę. Specustawa jedynie skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju." - czytamy w materiale nadesłanym do redakcji biznesinfo.pl przez ZUS.

Tagi: 500 plus ZUS