BiznesINFO.pl
pilne zus

biznesinfo

ZUS przypomina rodzicom o środkach na żłobek. Mają czas tylko do końca maja na złożenie wniosków

30 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wniosek do ZUS o wypłacenie tzw. żłobkowego można złożyć tylko do końca maja, jeśli rodzice liczą na wyrównanie od stycznia. Żłobkowe wypłacane jest przez ZUS na dzieci uczęszczające do żłobków, klubach dziecięcych lub u dziennych opiekunów.

ZUS przypomina rodzicom, którzy posłali swoje pociechy do żłobków od stycznia bieżącego roku, że mogą uzyskać dofinansowanie pobytu w placówce, jeżeli złożą odpowiednie wnioski jeszcze w maju.

 - Żeby rodzic mógł skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Na podstawie tego rejestru ZUS weryfikuje zebrane dane dotyczące dziecka i przelewa środki placówkom – wyjaśnia Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS dofinansował już 65 tys. dzieci

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał już pierwsze pieniądze na konta placówek w ramach żłobkowego kwocie 86 mln zł. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie, wynosi ponad 65 tys." - wyjaśnia ZUS.

Warto przypomnieć, że pieniądze nie trafią do rodziców, lecz bezpośrednio do placówek odpowiedzialnych za opiekę nad dziećmi. Pieniądze przeznaczone są dla dzieci, których nie obejmuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO).

Maksymalna kwota dofinansowania z ZUS, to 400 zł. W kwotę nie wlicza się wyżywienie w placówce lub u dziennego opiekuna.

Tagi:

ZUS

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >