BiznesINFO.pl
ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)

Biznes Info

Od 1 kwietnia ZUS wyliczy emerytury na nowo, emeryci znacznie skorzystają

30 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

ZUS do wyliczeń emerytur skorzysta z nowych tablic GUS, które pozwolą na znaczne podwyżki emerytur. Wynika to ze zmniejszonej średniej długości życia Polaków. Nowe wyliczenia nastąpią po 1 kwietnia.

Wyższy wskaźnik umieralności, który został odnotowany przez GUS, jest bez wątpienia informacją przykrą. Jednak z powodu skróconej średniej długości życia ZUS może wyliczyć emerytom wyższe świadczenia.

Podwyżki emerytur od 1 kwietnia 2022

Nowe tablice trwania życia GUS pozwalają osobom w wieku w wieku 60 lat na emeryturę wyższą o 3,7 proc., a osobom w wieku 65 lat – o 4,1 proc. względem poprzednich tablic.

"60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł." - podaje przykład ZUS. Zmiany w systemie obliczania emerytur zaczną się od 1 kwietnia 2022 r.

"W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r." - czytamy w komunikacie ZUS.

Jak ZUS wylicza emerytury

- Żeby obliczyć wysokość przyszłej emerytury należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Nie każdy skorzysta jednak z nowych tablic ZUS. Dotyczy ona wyliczeń dla osób, które właśnie na emeryturę przechodzą lub dorabiają do emerytury. "Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak, co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę." - informuje zakład.

Tagi:

ZUSemerytury

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >