Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 24.06.2022 09:32

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

pilne zus
biznes info

ZUS wylicza, że w całej Polsce do skorzystania z bonu turystycznego uprawnionych jest 4,3 mln osób. 895 tys. osób jednak nadal z nich nie skorzystało, a ZUS przypomina, że z bonu skorzystać można do 30 września bieżącego roku.

Nieaktywne bony w liczbie 895 tys. zł mają łączną wartość 619 mln zł. Od 2020 r., czyli od czasu kiedy bon turystyczny został wprowadzony zapłacono nim za łączną wartość 2,3 mld zł, które trafiły do ośrodków turystycznych w całej Polsce.

Bon turystyczny ważny do 30 września

Bony turystyczne przyznawane są na dzieci urodzone do końca 2021 r. i których rodzice korzystają z programu "Rodzina 500 plus".

"Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS" - przypomina ZUS.

Bon tylko za pośrednictwem PUE

Wniosek o bon turystyczny na dziecko możemy złożyć tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Bon aktywować można w każdej chwili, nawet w przeddzień wyjazdu na wakacje.

"Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel" - przypomina ZUS.