Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS przypomina: zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie bonów turystycznych
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.01.2023 12:45

ZUS przypomina: zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie bonów turystycznych

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Polski Bon Turystyczny wprowadzono w lipcu 2020 roku. Główne cele były dwa: dofinansowanie wyjazdów dla dzieci oraz pomoc krajowym przedsiębiorcom. Teraz ZUS przypomina, że otrzymane bony można wykorzystać już tylko do końca marca. Dobrą ku temu okazją mogą być nadchodzące ferie zimowe.

Polskim Bonem Turystycznym objętych zostało łącznie 6,5 mln młodych Polaków. Dofinansowanie wyniosło 500 zł w przypadku dziecka, które nie ukończyło 18. roku życia lub 1000 zł na dziecko mające orzeczenie o niepełnosprawności.

Kończy się czas

Już 16 stycznia rozpoczną się pierwsze ferie zimowe w województwach: śląskim, lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim. Dla rodziców, którzy jeszcze nie wykorzystali przysługujących ich dzieciom bonów turystycznych, jest to dobry moment, by je zrealizować. Czas na zapłatę za usługę turystyczną za jego pośrednictwem kończy się bowiem 31 marca (ważne: z zakupionej usługi np. noclegu można skorzystać później).

W skali kraju miejsc obsługujących płatności dokonane bonami turystycznymi jest aż 4,9 tys. Dokładną listę podmiotów można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Do tej pory suma transakcji zrealizowanych w Polsce przy użyciu bonu wyniosła już 2,8 mld złotych, z czego najwięcej środków trafiło do firm turystycznych i organizacji pożytku publicznego zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego i pomorskiego (kolejno 621 mln złotych i 519 mln złotych).

Jak użyć bonów turystycznych?

Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy wejść na swój profil PUE, odnaleźć po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywować ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności — tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Rzecznik dodaje, że otrzymany kod należy podać podczas zapłaty za usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną odbywającą się na terenie Polski. W celu potwierdzenia każdej płatności odbiorca bonu otrzymuje jednorazowy kod autoryzacyjny wysłany na podany wcześniej numer telefonu.

Wciąż wiele osób nie zrealizowało bonów turystycznych

Dotyczy to rodziców i opiekunów prawnych z województwa śląskiego. Przyznano tu 485 tys. bonów, a do wykorzystania pozostało prawie 163 tys.

Rzecznik ZUS podkreśla, że jeśli tutejsi rodzice nie chcą wysyłać dzieci na dalsze wyjazdy, mogą zrealizować bony aż u 1,6 tys. podmiotów turystycznych zlokalizowanych właśnie w obrębie województwa śląskiego (transakcje bonami jak na razie wyniosły tu 146 mln złotych).