Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej (27 czerwca) zabrał głos w sprawie oceny izby Sądu Najwyższego w sprawie nieprawidłowości oraz złożonych protestów wyborczych. “Bardzo chciałbym, aby każdą godzinę, każdy dzień do czasu ostatecznych decyzji wykorzystano do sprawdzenia każdej wątpliwej sytuacji” - podkreślał prezes Rady Ministrów.
Kilka dni temu Donald Tusk zapowiedział przedłużenie obowiązywania decyzji o zamrożeniu cen energii. Ceny prądu mają utrzymać się na stabilnym poziomie do końca roku. Pojawiają się jednak pewne zgrzyty, które mogą utrudnić wprowadzenie decyzji rządu w życie. Andrzej Duda mówi o próbie wymuszenia podpisu.
Ministerstwo Przemysłu projektuje uchwałę aktualizującą polski program jądrowy z 2020 r. i planuje przyjąć ją na forum Rady Ministrów, czyli rządu, do końca września 2025 roku. Zmiany względem minionej edycji dokumentu są kosmetyczne, ale wskazują na kierunek, który polski rząd obiera.
Premier Donald Tusk i prezydent Andrzej Duda publicznie weszli w spór dotyczący nieprawidłowości podczas drugiej tury wyborów. Panowie weszli w potyczkę słowną w kontekście sprawy ponownego przeliczania głosów oraz roli Sądu Najwyższego, który rozpatruje wyborcze protesty.
Po przegranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich Sejm zagłosuje nad wotum zaufania dla Donalda Tuska. Ma to pozwolić premierowi na sprawdzenie trwałości koalicyjnych fundamentów i jego politycznego zaplecza. Tuż przed głosowaniem pojawił się sondaż, w którym Polacy ocenili jego dotychczasową pracę.
Polski rząd wynegocjował u Komisji Europejskiej istotne zmiany w KPO, które mogą okazać się korzystne dla wielu pracujących obywateli. Chodzi o umowy zlecenie i o dzieło. Zatrudnienie oparte o te formy nie będzie wiązać się z niższymi zarobkami, ale to nie wszystko. Bruksela zgodziła się na inną reformę. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Urząd Regulacji Energetyki przekazał oficjalną decyzję w sprawie nowej, zatwierdzonej taryfy, według której od lipca zapłacimy inne stawki za gaz. Zmiana dotyczy odbiorców, którzy korzystają z taryf regulowanych, czyli szczególnie gospodarstw domowych oraz niektórych innych uprawnionych odbiorców. Donald Tusk skomentował decyzję URE.
Piąta nota prezydencka, przy uwzględnieniu, że drugą, trzecią i czwartą zajmuje skrajna prawica, daje Adrianowi Zandbergowi kolejną szansę na wejście do rządu – grzmią kuluary przed ogłoszoną oficjalnie przez Donalda Tuska rekonstrukcją rządu. Partia Razem pozostaje socjologiczną zagadką, a jej współprzewodniczący zdaje się nie brać w politycznym rozdaniu niczego poniżej wszystkiego.
Wladimir Putin chce negocjować z Ukrainą. Propozycja Kremla jest prosta — na stole zero warunków wstępnych. Czy po fali burzliwych rozmów z udziałem strony amerykańskiej uda się przywrócić pokój za naszą wschodnią granicą? Czas pokaże. Czas, który dziś mierzony jest w stratach ludzkich na polu bitwy… Donald Tusk apeluje: “Świat czeka”.
Praca w sektorze administracji publicznej staje się coraz mniej atrakcyjna dla Polaków. Jest tak głównie ze względu na nieproporcjonalnie niskie płace, które otrzymują urzędnicy na takich stanowiskach. Tymczasem Kancelaria Premiera Donalda Tuska proponuje nietypową zachętę dla Polaków, aby podejmować pracę w urzędach. Jest to dosyć nieoczekiwania propozycja, biorąc pod uwagę zwolnienia, jakie spotkały pracowników administracyjnych w 2024 roku.
Zaledwie chwilę temu został wybrany nowy kanclerz Niemiec, który zastąpi na tym stanowisku Olafa Scholza. O tym, jaką politykę międzynarodową będzie prowadził 10 szef rządu w Berlinie Polacy przekonają się już wkrótce. Donald Tusk potwierdził wizytę swojego niemieckiego odpowiednika w naszym kraju.
Wśród 260 propozycji zmian, które deregulacyjny zespół Brzoski przygotował do analizy i, docelowo, procedowania rządowego, znalazły się i takie wymierzone nie w administracyjne ułatwienia dla przedstawicieli biznesu, a obywateli: w tym konkretnym przypadku, zgrupowanych wokół jakiejś formy niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej właśnie pokazało nowe rozporządzenie, powołujące do życia pomysł ekipy Brzoski.
Widać w końcu jakąś mobilizację w polskim rządzie. Donald Tusk chce ratować polskie firmy i już zrobił pierwszy krok. Premier spotkał się z pracownikami jednej z nich i poinformował o kolejnych działaniach. Prezes Rady Ministrów obiecał również wsparcie dla przedsiębiorstw, które wzmacniają polską gospodarkę na arenie międzynarodowej. Oby tylko nie skończyło się na samych deklaracjach.
Kampania prezydencka wciąż wywołuje polityczne poruszenie w narodzie. Polacy śledzą poczynania kandydatów ubiegających się o urząd głowy państwa i oglądają kolejne debaty. Tym razem politycy stanęli naprzeciw siebie w Super Expressie, a to spotkanie nie było wolne od napięć i pojedynków nie tylko na słowa. Zachowanie liderów sondaży przedwyborczych ocenił premier Donald Tusk.
Andrzej Duda pod rękę z Donaldem Tuskiem wprowadzają w Polsce żałobę narodową po śmierci Pana Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw: to kluczowe, bowiem od kształtu rozporządzenia zależą szczegóły żałoby. Zgodnie z prawem to prezydent dostraja proces. Premier po prostu zaakceptował go bez pytań – choć nie musiał. Jak wobec żałoby narodowej po zmarłym papieżu z Argentyny ma się formalny rozdział Kościoła od państwa? Zapytaliśmy o to Rzecznika Praw Obywatelskich.
W Poniedziałek Wielkanocny świat obiegły tragiczne wieści. O godzinie 7:35 zmarł papież Franciszek. Watykan podał już oficjalną datę pogrzebu. Premier Donald Tusk właśnie ogłosił, kto weźmie udział w delegacji do Watykanu. Kto będzie reprezentował Polskę podczas uroczystości pogrzebowej Ojca Świętego? Przedstawiamy szczegóły.
We wtorek 15 kwietnia rząd zajmie się projektem tzw. ustawy powodziowej Marcina Kierwińskiego, która obok wprowadzenia lub przedłużenia konkretnych rozwiązań pomocowych dla dotkniętych żywiołem w zeszłorocznej powodzi, wprowadza też istotne różnice dla właścicieli nieruchomości – obecnych i przyszłych. A ponadto, niejako przy okazji, wspiera transformację i inwestycje w OZE.
Departament amerykańskiej armii skierowany na kontynenty europejski i afrykański USAREUR-AF wycofał żołnierzy od trzech lat stacjonujących w podkarpackiej Jasionce. Komunikat administracji wojska w tej sprawie został opublikowany w poniedziałek, we wtorek do sprawy odniósł się premier Donald Tusk, ministerstwo obrony i prezydent, tonując nastroje i przypominając, że decyzja wynika wprost ze szczytu w Waszyngtonie z ubiegłego roku – była planowana. W tym samym czasie Amerykanie przestrzegają przed kolejnym ruchem Białego Domu i Pentagonu.
Polska rozpoczęła procedurę formalnego procedowania decyzji o dodatkowej możliwości zbrojenia swojej wschodniej granicy, wbrew dotychczas obowiązującemu prawu, honorowanemu przez blisko 200 krajów świata. Do inicjatywy dołączają pozostałe kraje wschodniej flanki Sojuszu, we wtorek 1 kwietnia ten krok dopełnia Finlandia - tym samym “zamykając” całą długość lądowej granicy z Federacją Rosyjską.
Zapadła decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego w Polsce. Premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu ogłosił, co postanowili ministrowie w sprawie świadczenia, które nie było zmieniane od 13 lat. Wiadomo, kto będzie miał prawo do zasiłku pogrzebowego i jaka będzie jego ostateczna kwota w 2026 roku. Podano też, kto będzie mógł liczyć na dodatkową pomoc w wyjątkowych okolicznościach.
Deregulacja styku administracji publicznej z biznesem rozpoczęła się w Polsce w 2024 r. i stanowi, obok bezpieczeństwa Polski w Europie, jeden z filarów polityki rządu Donalda Tuska. Od przeszło roku nad pierwszym pakietem deregulacyjnym pracuje zespół Ministerstwa Rozwoju i Technologii – a Rada Ministrów właśnie go przyjęła. Co proponuje ekipa ministra Krzysztofa Paszyka i dlaczego ich propozycje mogą wkrótce upaść w Sejmie?
Premier Donald Tusk w piątek 7 marca przemawia w Sejmie, przekazując informacje w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po zakończonym szczycie państw sojuszniczych w Londynie i posiedzeniu Rady Europejskiej. Z mównicy przekazał m.in. informacje wywiadowcze, które otrzymał od “głów” sojuszniczych państw Europy. Wyraził też nadzieję, że – mimo jawnie rosyjskich sympatii – politycy z PiS podzielają przekonanie, że pełna niezależność Ukrainy od Rosji leży w bezpośrednim interesie Polski. Zapowiedział pierwszy od 2008 r. program skoordynowanego szkolenia wojskowego cywilów.
Świat nie otrząsnął się jeszcze po spotkaniu prezydentów Ukrainy i USA w Waszyngtonie, jednak europejscy liderzy nie mogą sobie pozwolić na zwłokę. Przywódcy krajów wspierających Ukrainę spotkali się dziś podczas bardzo szczytu w Londynie. Celem było omówienie plan działań w nowej rzeczywistości. Po spotkaniu padły już pierwsze deklaracje, m.in. ze strony Ursuli von der Leyen i Donalda Tuska.
Ministerstwo Edukacji pokazało nowy projekt prawa, które Rada Ministrów miałaby przyjąć jeszcze w I kwartale 2025 r. Po wymuszonej okolicznościami zmianie przepisów z końcem 2024 r. rząd stawia na uderzenie wyprzedzające. Tym razem przygotowania mają być lepsze, dlatego rozważa zwiększenie specjalnego zasiłku — jednorazowo 1000 zł dla każdego ucznia oraz dopłata do 1770 zł na wyjazd zorganizowany.
Donald Tusk spotkał się z wiceszefem Microsoftu. Była to kolejny krok ku realizacji rządowego planu gospodarczego. Zapowiedziano gigantyczną inwestycję w Polsce, to szansa dla wielu Polaków.
Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny już kilka lat temu, jednak jak na razie nie zamierza rezygnować z czynnego udziału w polskiej polityce, zwłaszcza że stoi teraz na czele państwa. Premier pobiera trzy świadczenia emerytalne, co po dodaniu składa się na pokaźną sumę. Niedługo kwota ta jeszcze wzrośnie.
Premier Donald Tusk na początku tego tygodnia przedstawił plan gospodarczy na 2025 rok. Następnym krokiem w realizacji ogłoszonych założeń było spotkanie z przedstawicielem globalnego giganta. Premier malował perspektywy tej współpracy w nad wyraz optymistycznych barwach, obiecując przyszły dobrobyt.
Rozstrzygnięto jedną z najgłośniejszych licytacji na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy — już wiadomo, ile zwycięzcę będzie kosztowało zjedzenie tradycyjnego kaszubskiego śniadania z premierem Donaldem Tuskiem. Kwota, którą zaproponowano za to wydarzenie, niemal zwala z nóg. Takim obrotem spraw zaskoczony był sam polityk.