Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Te banknoty zaraz stracą ważność. Masz tylko jedno wyjście
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.04.2024 15:39

Te banknoty zaraz stracą ważność. Masz tylko jedno wyjście

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne

Zniszczone pieniądze wcale nie muszą trafić do kosza. Czasem ich właściciel może odzyskać nawet 100 proc. ich wartości. Podarte czy nadpalone banknoty tracą wartość, gdyż nie będzie możliwe korzystanie z nich w sklepie, czy na stacji benzynowej. Jak wymienić zniszczone banknoty albo monety? Nie jest to wcale trudne, ale to jakie pieniądze trafią do nas z powrotem, zależne jest od stanu gotówki.

Zniszczone pieniądze mogą nie być akceptowane w sklepie, trzeba je wymienić

Zniszczone pieniądze pojawiają się w obiegu i często to, czy kasjer przyjmie podczas zakupów naderwany banknot, zależne jest w dużej mierze od jego osobistej decyzji. Niemniej gotówka, której stan wzbudza wątpliwości, powinna zostać wymieniona na nową.

Zniszczone pieniądze tracą wartość, ale nie trzeba od razu spisać je na straty. Zarządzenie prezesa NBP o numerze 31/2013 wydane 17 grudnia 2013 roku wskazują dokładną drogę wymiany banknotów i monet na nowe sztuki. Kiedy otrzymamy 100 proc. wartości wymienianego nominału?

Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Nie zawsze dostaniesz 100 proc. wartości zniszczonych pieniędzy

Podarte 100 zł lub rozbita na rdzeń i pierścień moneta o wartości 5 zł zostaną wymienione na nowe z zachowaniem 100 proc. wartości tylko w przypadku, gdy zachowało się ponad  75 proc. gotówki. Co więcej, wymieniając zniszczony banknot, który jest podarty, nie może on być w więcej niż 9 kawałkach.

ZOBACZ: Ponad 3,5 tys. zł za jeden wniosek. Komu ZUS wypłaci pieniądze?

Nie zawsze wymieniając 100 zł, do naszej kieszeni znów trafi banknot 100 zł. W niektórych przypadkach zamiast tego właściciel zniszczonej gotówki otrzyma jedynie 50 proc. jej wartości. Stanie się to w dwóch przypadkach: 

  • powierzchnia banknotu w jednym fragmencie została zachowana jedynie od 45 do 75 proc.,
  • posiadasz wyłącznie rdzeń, lub wyłącznie pierścień monety.

Jeśli pieniądze są tak zniszczone, iż nie spełniają powyższych wytycznych Narodowego banku Polskiego, oznacza to, że na wymianę i odzyskanie gotówki nie ma szans. Nie zostanie wypłacone dokładnie nic. Gdzie można jednak spróbować swoich sił z wymianą pieniędzy na nowe?

Gdzie wymienić zniszczone pieniądze?

Gdzie wymienić zniszczone pieniądze? Wystarczy udać się do dowolnego banku w Polsce. Drugim sposobem jest odszukanie oddziału terenowego Narodowego Banku Polskiego. Wybranie drugiej opcji wiąże się z tym, iż nowa gotówka znajdzie się w naszym portfelu niemal od ręki.

ZOBACZ: Mniej listonoszy i dłuższe kolejki. Nadchodzą redukcje w Poczcie Polskiej

Niemniej bywają przypadki, gdy zniszczone pieniądze poddawane są głębszej analizie. W przypadku mocno naruszonych banknotów lub monet do NBP trafia specjalny wniosek. Pieniądze są natomiast pakowane i trafiają do głównej siedziby w Warszawie.

Źródło: nbp, biznes.interia.pl