Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 3,5 tys. zł za jeden wniosek. Komu ZUS wypłaci pieniądze?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.04.2024 12:41

Ponad 3,5 tys. zł za jeden wniosek. Komu ZUS wypłaci pieniądze?

ZUS, pieniądze, dłoń
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Perspektywa rychłej emerytury to dla wielu osób również wizja obniżenia standardu życia. Jest jednak sposób, by jeszcze przed faktyczną emeryturą ZUS przyznał nam ponad 3,5 tys. zł. To specjalne świadczenie dla jednej grupy zawodowej. Sprawdzamy szczegóły.

Nie tylko emerytura pomostowa

Podobnie jak ze wcześniejszej emerytury pomostowej, pełniącej podobną funkcję, tak samo ze świadczenia kompensacyjnego nie mogą skorzystać wszyscy. Beneficjenci mogą liczyć średnio na 3562,14 zł, wcześniej jednak muszą spełnić kilka warunków. Jest to świadczenie przede wszystkim dla pedagogów, warto jednak pamiętać, iż nie jest to jednoznaczne z określeniem ”dla nauczycieli”. Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne?
 

Obiecujące wieści dla seniorów. Taki przelew trafi na konto razem z 13. emeryturą

Dodatkowe 3,5 tys. zł - dla kogo?

Świadczenie kompensacyjne wypłacane przez ZUS jest formą bonusu finansowego dla osób z wykształceniem pedagogicznym. Osoby składające wniosek o przyznanie tego świadczenia muszą jednak spełnić również warunek wieku — podobnie jak w przypadku emerytury pomostowej jest to 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn — a także stażu pracy. Pedagog ubiegający się o ten dodatek finansowy musi przepracować minimum 30 lat w szkołach, z czego 20 lat w wymiarze co najmniej połowy etatu.

Na świadczenie kompensacyjne z ZUS liczyć mogą osoby pracujące w:

  • szkole, publicznej lub niepublicznej (z wyjątkiem niepublicznych placówek
  • nieposiadających uprawnień szkoły publicznej)
  • ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim
  • młodzieżowym ośrodku socjoterapeutycznym
  • młodzieżowym ośrodku socjoterapeutycznym wychowawczym
  • internatach i domach dziecka
     

Świadczenie kompensacyjne a aktywność zawodowa

Jeszcze niedawno świadczenie kompensacyjne przysługiwało wyłącznie osobom, które nie są już aktywne zawodowo. W 2023 roku przepisy te zostały jednak zmienione ze względu na uciążliwe braki kadrowe. Obecnie świadczenie kompensacyjne przysługuje także osobom pracującym jako nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe z języka polskiego lub jako osoba wspierająca nauczycieli nauczających dzieci z Ukrainy.

źródło: fakt.pl