Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Takimi banknotami już nie zapłacisz. Trzeba je wymienić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.04.2024 19:41

Takimi banknotami już nie zapłacisz. Trzeba je wymienić

pieniądze
Fot. materiały własne

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że posiada w swoim portfelu banknoty, które już nie nadają się do użytku. Chodzi tu o zniszczoną. Okazuje się, że sprzedawcy mogą odmówić jej przyjęcia. Pieniędzy należy jednak wyrzucać, tylko wymienić.

Sprzedawca może odmówić przyjęcia zniszczonej gotówki

Banknoty, które są w obiegu, bardzo często ulegają zniszczeniu. Warto wiedzieć, że sprzedawcy mają pełne prawo do tego, by odmówić przyjęcia takiej gotówki. Narodowy Bank Polski tłumaczy, że uszkodzone banknoty to takie, które zostały postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione itp. Co należy zrobić w sytuacji, gdy posiadamy zniszczoną gotówkę

Zobacz także: Atrakcyjna okazja dla użytkowników karty Moja Biedronka. Czas tylko do soboty

Seniorzy muszą pokazać ten dokument. Bez niego nie dostaną 13. emerytury

Uszkodzone banknoty można wymienić

Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej dokładnie opisuje, co należy zrobić ze zniszczonymi banknotami. Taka gotówka podlega wymianie, a w tym celu należy odwiedzić dowolny polski bank. Tam w ciągu kilku minut zostanie nam wydany nieuszkodzony banknot. 

Jeśli jednak zniszczenia są zbyt znaczne, na podstawie specjalnego wniosku banki wysyłają gotówkę do centrali Narodowego Banku Polskiego, gdzie zostają wymienione. Wniosek w sprawie wymiany zniszczonych pieniędzy możemy znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.  

Czy za zniszczoną gotówkę otrzymamy pełną kwotę?

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zostanie nam zwrócona pełna kwota za uszkodzone pieniądze. Jeśli gotówka posiada ponad 75 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie, to możemy liczyć na zwrot pełnej kwoty wartości banknotu. Narodowy Bank Polski informuje, że za banknot, który ma od 45 proc. do 75 proc. swojej oryginalnej powierzchni w jednym kawałku, otrzymamy połowę jego wartości nominalnej

Zobacz także: ZUS zachęca do pobrania mLegitymacji. Zrobiło to już prawie 700 tys. osób