Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd zlikwiduje CBA. Jest data. Wiadomo, kto przejmie obowiązki służb
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.12.2024 16:29

Rząd zlikwiduje CBA. Jest data. Wiadomo, kto przejmie obowiązki służb

Donald Tusk
Fot. KPRM (CC BY-NC-ND 2.0)

Rząd przyjął ustawę, która zmieni oblicze polskich służb. Zdecydowano się spełnić obietnicę wyborczą, jeden ze 100 konkretów Donalda Tuska, co może być kluczowe dla dalszych rządów koalicji oraz rozliczeń z nadużyciami Zjednoczonej Prawicy w latach 2015-2023.

Wyborcy KO niezadowoleni z tempa rozliczeń poprzedniej władzy

Nawet najzagorzalsi wyborcy Koalicji Obywatelskiej mają zastrzeżenia co do tempa "rozliczeń" z politykami Prawa i Sprawiedliwości, którzy w ciągu ośmiu lat rządów mieli dopuścić się licznych nadużyć i zaniedbań. Teraz premier postanowił działać w tej sprawie. Rozpoczęła się reforma służb.

Rząd Donalda Tuska przyjął dziś ustawę o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, formacji, której utworzenie i działalność były jednym z warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ocenie wielu przez lata funkcja CBA została wypaczona tak, aby zamiast walczyć z korupcją, mogła być wykorzystywana do walki z opozycją.

Jacek Sutryk zatrzymany. Prezydent Wrocławia w rękach CBA Poczta Polska zgłoszona do prokuratury i CBA. Nieprawidłowości na 113 milionów zł

Rząd przyjął ustawę o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Jak informuje Kancelaria Premiera, formalnie autorem wniosku jest szef MSWiA Tomasz Siemoniak, jednak likwidacja CBA znalazła się jeszcze na liście 100 przedwyborczych konkretów Donalda Tuska. Premier na ogół zignorował swoje obietnice po okrzepnięciu nowego obozu władzy, jednak tuż przed Świętami, końcem roku i na pół roku przed wyborami prezydenckimi przypomniał sobie o deklaracji ws. CBA.

Na działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego kładzie się cieniem wiele, m.in. sprawa Pegasusa. Według narracji obozu rządzącego CBA zostało wykorzystane przez szefostwa MSWiA i resortu sprawiedliwości do zamówienia oprogramowania szpiegującego, a następnie wykorzystania go do bezprawnego śledzenia działań opozycji.

Co dalej z dotychczasowymi obowiązkami CBA?

W sprawie Pegasusa wciąż nie zapadł żaden wyrok. Jest ona rozpatrywana przez specjalnie powołaną w tym celu komisję śledczą. W połowie listopada prokuratura odrzuciła wniosek posłów PiS, według których komisja ta miałaby działać wbrew wyrokowi TK.

Dotychczasowe kompetencje CBA zostaną podzielone między już działające służby: Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajową Administrację Skarbową. Centralne Biuro Antykorupcyjne ma zostać zlikwidowane 1 kwietnia 2025 r. Aby to jednak było możliwe, ustawę musi podpisać prezydent.