Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd wyznaczył minimalną powierzchnię mieszkania. Nadchodzi rewolucja w przepisach
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 31.03.2023 14:48

Rząd wyznaczył minimalną powierzchnię mieszkania. Nadchodzi rewolucja w przepisach

Waldemar Buda
East News

Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział zmiany na rynku mieszkaniowym. Zmiany obejmą m.in. minimalną powierzchnię lokalu i podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, informuje PAP.

Minimalna powierzchnia lokalu

Jedno z rozwiązań przewiduje, że minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25 m kw. Szef MRiT wyjaśnił, że proponowane rozwiązanie ma zapobiec budowie i wykorzystywaniu lokali użytkowych jako lokali mieszkalnych.  

Proponowane zmiany mają nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze dostępnych bezpośrednio z zewnątrz budynku. 

Kolejna propozycja dotyczy zwiększenia odległości między budynkami znajdującymi się na sąsiadujących działkach. Po zmianach ma to być 5 metrów do granicy działki, czyli 10 metrów między budynkami (obecnie 4 m do granicy działki, czyli minimum 8 metrów między budynkami). 

Określona zostanie także minimalna wysokość i przegród między balkonami. 

Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC

MRiT planuje także zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, będzie on jednak dotyczyć jedynie osób, które nabyły swój pierwszy lokal.

Zdaniem ministra likwidacja tego podatku będzie dużą ulgą dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania. 

Patodeweloperka

Zdaniem ministra dzięki proponowane zmiany mają przeciwdziałać tzw. patodeweloperce. 

Słowo "patodeweloperka" to neologizm, który odnosi się do tak zwanych "katastrofalnych" inwestycji deweloperskich na polskim rynku nieruchomości. Chodzi o mieszkania i osiedla niewygodne do życia, proponujące mieszkańcom absurdalne rozwiązania, np. budynki wybudowane bardzo blisko siebie, tak że sąsiedzi praktycznie zaglądają sobie w okna, lub mieszkania zaplanowane bez żadnej logiki.