Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewolucja kadrowa w ZUS. Prezes straci stanowisko. Wniosek na biurku premiera
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.01.2024 16:16

Rewolucja kadrowa w ZUS. Prezes straci stanowisko. Wniosek na biurku premiera

Gertruda Uścińska
East News/Piotr Molecki

,,To, co robię, jest ważne dla obywateli”, mówiła w poniedziałkowym wywiadzie dla ,,Rzeczpospolitej” prezes ZUS. We wtorek wpłynął wniosek o usunięcie jej ze stanowiska.

Za jej czasów ZUS przeszedł wiele zmian

Profesor Gertruda Uścińska była prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 2016 roku. Za jej czasów w ZUS doszło do wielu zmian. Zakład przejął m.in. obsługę wniosków o 500 plus (obecnie 800 plus), realizował wypłaty 300 plus, a zdecydowaną większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Jeszcze w poniedziałek, podczas wywiadu z dziennikarzem ,,Rzeczpospolitej” prof. Uścińska zdawała się planować działania na kolejne miesiące.
,,To, co robię, jest ważne dla obywateli”, powiedziała. ,,Każdego dnia są do załatwienia kolejne sprawy, nowe decyzje do podjęcia.” Zapowiedziała również kolejne reformy, mające przekształcić ZUS w instytucję sprawną, scentralizowaną i nowoczesną, a także przejęcie płatności zasiłków chorobowych od pierwszego dnia L4, wypłatę rent, emerytur i zasiłków tylko na konto oraz likwidację tzw. groszowych świadczeń.
Najwyraźniej do wtorku 9 stycznia wiele zdążyło się zmienić.

Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci

Początek kolejnych zmian

Wygląda na to, że ZUS rzeczywiście czekają kolejne zmiany, w tym kadrowe, a postawionych celów na najbliższą przyszłość prof. Uścińska nie doczeka już jako prezes ZUS. 9 stycznia MRPiPS opublikowało następujący wpis:
,,W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej @AgaBąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów @donaldtusk wniosek o odwołanie prezes @zus_pl Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.” 
 

,,Potrzebujemy odpowiedzialnego zarządzania”

Tak informację o dymisji prof. Uścińskiej ze stanowiska prezesa ZUS podsumowała minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:
,,Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją”.

źródło: fakt.pl