Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > "Psiacierzyński” to nie wszystko. Takie urlopy czekają na pracowników w 2025 r. [LISTA]
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.12.2024 12:47

"Psiacierzyński” to nie wszystko. Takie urlopy czekają na pracowników w 2025 r. [LISTA]

pies
Fot. Alkhaine/Pixabay

Dyskusje wokół wolnej Wigilii wciąż trwają. Tymczasem pula dni wolnych od pracy w 2025 roku może być całkiem pokaźna nawet bez niej. Kiedy wypadają dni wolne na mocy ustawy w 2025 r.? Ich pulę dodatkowo powiększają jeszcze dodatkowe urlopy bezpośrednio od pracodawcy, np. psiacierzyński.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Zależnie od trybu pracy, większość Polaków może cieszyć się wolnymi weekendami. Ponadto osobom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego, zależnie od stażu pracy. Poza tym w całym kraju w 2025 roku przypada 14 dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak Boże Narodzenie, Nowy Rok czy Święto Niepodległości.

Na tym jednak okazje do odpoczynku wcale się nie kończą. Coraz więcej pracodawców decyduje się postawić na dobrostan pracowników i umożliwia odpoczynek zależnie od potrzeb. A te bywają zaskakujące.

Nie przegap: Wykorzystany urlop w grudniu? Przed końcem roku możesz dostać jeszcze to

Po Nowym Roku kierowcy ruszą do urzędów. Bez tego dokumentu zapłacisz 10 razy więcej Seniorzy pożegnają się z 13. emeryturą. Sprawdź, czy ciebie też to dotyczy

Nie tylko psiacierzyński. Sprawdź, jaki przysługuje ci urlop

Współczesny rynek pracy wymaga od firm coraz większej elastyczności w podejściu do potrzeb pracowników. Nietypowe urlopy, takie jak dzień zdrowia psychicznego, dodatkowy czas na wolontariat czy urlop regeneracyjny po zakończeniu dużego projektu, to odpowiedź na rosnącą świadomość dotyczącą znaczenia dobrostanu pracowników — wyjaśnia Magda Dąbrowska, wiceprezeska Grupy Progres, cytowana przez serwis Radia Zet.

Wspomniany wcześniej przykładowy “psiacierzyński” to z kolei okazja do spędzenia czasu z nowo adoptowanym zwierzakiem i ułatwienie mu adaptacji w nowym domu. Ten urlop w Polsce debiutował już w 2020 r. i wprowadził go Bolt. Wiele firm oferuje pracownikom także urlopy menstruacyjne (w Japonii przyznawane od przeszło 80 lat), ale także dni wolne na uporządkowanie spraw osobistych po rozwodzie czy trudnym rozstaniu.

Takie działania i zmiany w podejściu pracodawców (a w końcu pewnie także i w Kodeksie Pracy) pokazują rosnącą świadomość w kwestii potrzeb Polaków. Dowodem na to są również ostatnie regulacje w sprawie urlopów macierzyńskich dla rodziców wcześniaków, o których szczegółowo pisaliśmy tutaj.

Kalendarz dni wolnych w 2025 roku

Lista dni ustawowo wolnych od pracy z zasady nie ulega większym zmianom. Stąd też poniekąd zrozumiałe zamieszanie wokół wolnej Wigilii. W przyszłym roku możemy spodziewać się 14 dni wolnych:

  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • 20 i 21 kwietnia - Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 i 3 maja - Święto Pracy i Święto Konstytucji (majówka)
  • 8 czerwca - Zielone Świątki
  • 19 czerwca - Boże Ciało
  • 15 sierpnia - Wniebowizięcie NMP
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada - Święto Niepodległości
  • 24, 25 i 26 grudnia - Wigilia i Boże Narodzenie.

Ponadto w wielu branżach obowiązuje zwyczajowy urlop z okazji świąt zawodowych takich jak Barbórka (4 grudnia), Dzień Strażaka (4 maja) czy Dzień Kolejarza (25 listopada). Natomiast w sytuacji, gdy dzień ustawowo wolny od pracy przypada w weekend, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą spodziewać się urlopu w innym terminie, wyznaczonym przez pracodawcę.

Zobacz też: W Polsce powstaną zupełnie nowe cmentarze, wyrosną świątynie. Nie będzie tam miejsca dla katolików