biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przez to głos w wyborach prezydenckich 2025 może być unieważniony. Wystarczy drobny błąd
Julia Bogucka
Julia Bogucka 18.05.2025 12:19

Przez to głos w wyborach prezydenckich 2025 może być unieważniony. Wystarczy drobny błąd

Wybory prezydenckie 2025
Fot. Adam Burakowski/East News

Trwa pierwsza tura wyborów prezydenckich w 2025 roku. Polacy wyruszają do lokali wyborczych, aby oddać głos na wybranego kandydata. Muszą jednak pamiętać, aby zrobić to poprawnie. W tych sytuacjach oddana karta do głosowania okaże się nieważna. Należy postąpić zgodnie z konkretną instrukcją.

Wybory prezydenckie 2025. Tak poprawnie oddasz głos

Oddanie głosu w wyborach prezydenckich w Polsce to jedno z podstawowych praw obywatelskich i kluczowy element demokracji. Aby głos był ważny i prawidłowo oddany, należy spełnić kilka warunków i postępować zgodnie z określonymi zasadami.

Głosować może każda obywatelka i obywatel Polski, którzy:

  • ukończyli 18 lat najpóźniej w dniu wyborów,
  • nie zostali pozbawieni praw publicznych (np. wyrokiem sądu),
  • nie są ubezwłasnowolnieni całkowicie lub częściowo,
  • zostali wpisani do spisu wyborców w miejscu, w którym chcą głosować.
wybory prezydenckie.jpg
Fot. Adam Burakowski/East News

Osoby, które chcą oddać głos w wyborach prezydenckich, w pierwszej kolejności powinny sprawdzić miejsce głosowania, do którego są przypisane. Informacja o adresie komisji wyborczej znajduje się w urzędowym zawiadomieniu na stronie gov.pl lub w urzędzie gminy. Ci, którzy chcieli zagłosować w innym miejscu, niż miejsce zameldowania, musieli złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które pozwala na oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą.

W dniu wyborów prezydenckich, które w 2025 roku odbywają się 18 maja, powinniśmy udać się do miejsca głosowania. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7:00 do 21:00. Warto pamiętać, że jeśli przed godziną zamknięcia głosowania w danym miejscu zebrała się kolejka, to te osoby będą mogły oddać głos nawet po 21:00.

Dorota Sierakowska, Adam Glapiński, Krzysztof Paszyk
Rządowy program do kosza? Dorota Sierakowska dla BiznesInfo: „Pojawiają się głosy krytyki”
Pilne ostrzeżenie z GIS. Tych ryb nie jedz pod żadnym pozorem, już 5 osób trafiło do szpitala Polska ambasada ostrzega turystów. Niebezpieczeństwo w mieście odwiedzanym przez tłumy

Oddanie głosu w wyborach prezydenckich krok po kroku

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przed pójściem na wybory prezydenckie, jest wzięcie ze sobą dowodu tożsamości. Najczęściej jest to dowód osobisty lub paszport, można również skorzystać z aplikacji mObywatel. Dokument musi być ważny i umożliwiać identyfikację. Bez niego nie zostaniemy dopuszczeni do urny wyborczej.

Po weryfikacji danych głosującego komisja wyda kartę do głosowania. Będą na niej wypisane nazwiska wszystkich kandydatów na urząd prezydenta RP. W wyznaczonym miejscu należy oddać głos. Trzeba postawić jeden znak “X” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Należy pamiętać, że w kratce powinny się znaleźć dwie przecinające się linie.

Po dokonaniu wyboru kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w lokalu wyborczym. Wtedy proces oddawania głosu się kończy.

oddawanie głosu.jpg
Fot. Adam Burakowski/East News

To jednak niejedyny sposób na to, aby wziąć udział w wyborach prezydenckich 2025 roku. Każdy wyborca ma bowiem prawo głosować korespondencyjnie, tyczy się to zwłaszcza osób:

  • z niepełnosprawnościami,
  • które ukończyły 60 lat,
  • przebywających za granicą.

Aby zagłosować korespondencyjnie, należało zgłosić chęć głosowania do urzędu gminy lub konsulatu we wskazanym terminie. Wówczas otrzymujemy pakiet wyborczy z kartą i instrukcją. Korzystając z niej, wypełniamy otrzymaną kartę, a następnie wkładamy ją do koperty i odsyłamy lub dostarczamy do komisji.

Istnieje kilka konkretnych błędów, które popełniają obywatele i obywatelki podczas oddawania głosu w wyborach. Należy się ich wystrzegać, jeśli chcemy, aby był on ważny.

Zobacz: Zaskakujące ogłoszenie prezydenta Krakowa. Zrobił to w ciszę wyborczą

Wybory prezydenckie 2025. Wtedy głos jest nieważny

Podczas wyborów prezydenckich można popełnić błąd, który sprawi, że nasz głos okaże się podczas liczenia nieważny. To bardzo ważne, aby wziąć udział w wyborach w pełnym skupieniu i po zapoznaniu się ze wszystkimi obowiązującymi zasadami. Wśród najczęściej popełnianych pomyłek wymienia się przede wszystkim:

  • zaznaczenie więcej niż jednego kandydata,
  • brak znaku "X” w kratce,
  • oddanie głosu na karcie bez pieczęci komisji,
  • zgubienie lub niewysłanie pakietu korespondencyjnego w terminie.

To dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją i sprawdzić, czy nasz pakiet wyborczy na pewno jest poprawny. Szczególnie istotne jest to, aby znak “X” w kratce był wyraźny. Głos będzie nieważny, jeśli:

  • przy nazwisku kandydata zamiast znaku "X" postawimy inny symbol,
  • znak "X" będzie postawiony poza kratką z nazwiskiem kandydata,
  • znak "X" nie będzie przecinał co najmniej dwóch linii w obrębie kratki.

18 maja 2025 roku odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli żaden kandydat nie uzyska dziś więcej niż 50 proc. ważnych głosów, organizowana jest druga tura — pomiędzy dwoma kandydatami z najwyższym poparciem. W takiej sytuacji po raz drugi ruszymy do urn 1 czerwca 2025 roku.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: