Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawybory w Wieruszowie. Są oficjalne wyniki, zwycięzca zaskakuje
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 18.09.2023 09:13

Prawybory w Wieruszowie. Są oficjalne wyniki, zwycięzca zaskakuje

Kobieta wrzucająca kartę do głosowania do urny
Jan Bielecki/East News

W niedzielę 17 września odbyły się prawybory w Wieruszowie (woj. łódzkie). Gmina Wieruszów poinformowała, że w prawyborach wzięło udział niemal 20 proc. uprawnionych do głosowania. Kto wygrał?

O co chodzi z prawyborami?

Wieruszów to jedyne miejsce w Polsce, w którym można oddać głos na wybraną przez siebie partię polityczną na miesiąc przed oficjalnym terminem wyborów. Gmina zorganizowała prawybory po raz trzeci. Podobne wydarzenia miały miejsce w 1997 i 2019 r.

Na stronie gminy możemy przeczytać, że Wieruszów nazywany był kiedyś “Polską w pigułce”. Samorządowcy zwracają uwagę, że wyniki prawyborów są bardzo zbliżone do wyników ogólnopolskich.

Onet.pl podaje, że w prawdziwych wyborach parlamentarnych w 2019 r. w Wieruszowie wygrało PiS na które zagłosowało 46 proc. głosujących (w wyborach ogólnopolskich - 44 proc.). Natomiast KO zdobyła 23-procentowe poparcie (w wyborach ogólnopolskich - 27 proc.). Kto wygrał w prawyborach 2023?

Polska idzie w ślady Unii Europejskiej. Rosjanie mają problem.

„Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji”. Poczta Polska obala słynny mit

Zaskakujące wyniki

Gmina Wieruszów poinformowała, że w prawyborach wzięło udział 2150 osób, z czego 2110 głosów uznano za ważne. Uprawnionych do głosowania było 11184 - frekwencja wyniosła 19,27 proc.

Prawybory wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 34,08 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość zajęło drugie miejsce i dostało 32,32 proc. głosów. Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga z wynikiem 11,94 proc. Konfederacja uzyskała 6,64 proc., a Lewica 6,35 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu 5 procent.

"Wszystko w naszych rękach"

Wyniki prawyborów w Wieruszowie nie uszły uwadze polityków opozycji. "Cieszycie się z wygranych prawyborów w Wieruszowie? To od teraz przez miesiąc pracujecie dwa razy więcej, trafiacie dwa razy celniej, kochacie wyborców jeszcze mocniej. Bo ta wygrana to znak nadziei, nie gwarancja zwycięstwa. Wszystko w naszych rękach!" - napisał na portalu X przewodniczący PO, Donald Tusk.