Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska idzie w ślady Unii Europejskiej. Rosjanie mają problem
Irmina Jach
Irmina Jach 16.09.2023 16:02

Polska idzie w ślady Unii Europejskiej. Rosjanie mają problem

Mariusz Kamiński
Piotr Molecki/East News

Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza zakaz wjazdu na swoje terytorium samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Decyzja, którą ogłosił Mariusz Kamiński, wejdzie w życie w niedzielę 17 września o północy.

Unia Europejska nakłada sankcje na Rosjan

Od niedawna Rosjanie, którzy wjeżdżają na terytorium Unii Europejskiej, są zobowiązani do pozostawiania swoich samochodów niedaleko przejścia granicznego. Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienie w tej sprawie.

Nie ma znaczenia, czy pojazd jest używany do celów prywatnych, czy komercyjnych. Jeżeli podlega on kodom celnym wymienionym w załączniku XXI (w tym kodowi 8703) i pochodzi z Rosji lub jest z niej eksportowany, to na teren Unii nie zostanie wpuszczony” - tłumaczy KE. Wspomniany kod 8703 obejmuje samochody i inne przejazdy, które zostały stworzone do przewożenia mniej niż dziesięciu pasażerów.

Popyt na nowe mieszkania jest ogromny. Co stanowi największą barierę dla budowy mieszkań?

Mariusz Kamiński wprowadza zakaz

Polska poszła w ślady Unii Europejskiej i zastosowała się do wytycznych Komisji Europejskiej. Mariusz Kamiński oświadczył, że zakaz wejdzie w życie w niedzielę 17 września o północy. Na ten moment będzie obejmował wyłącznie samochody osobowe. Auta ciężarowe już wcześniej zostały objęte zakazem.

- W związku z opublikowaniem 8 września tego roku wytycznych Komisji Europejskiej dot. zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę państwa poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział szef MSWiA w sobotę 16 września.

Kraje UE realizują wytyczne KE

Od 16 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą wjechać także na terytorium Finlandii. Podobne zakazy wprowadzono w Estonii, Łotwie i Litwie. Można podejrzewać, że wpłynie to na zaostrzenie napięcia pomiędzy Rosją i krajami UE.

- To kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie. Państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego - tłumaczył Mariusz Kamiński.

Tagi: Rosja zakaz