Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bardzo ważne informacje od ZUS. Chodzi o wypłaty emerytur
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 17.09.2023 21:20

Bardzo ważne informacje od ZUS. Chodzi o wypłaty emerytur

emeryt
Iberion

Według informacji przekazanych niedawno podczas konferencji prasowej przez prof. Uścińską - prezes ZUS, czternastkę (na początku września) otrzymało 1,3 mln osób. Przelewy opiewały na kwotę 2,9 mld zł. Blisko 4 na 5 osób otrzymało czternastkę na konto bankowe.

Wypłaty 14 emerytury - szczegóły

Podczas konferencji, która miała miejsce 31 sierpnia, w I Oddziale ZUS w Warszawie, zakład przekazał, że jest przygotowany na wypłatę 14 emerytur na kwotę 2 mld zł dla 864 tys. osób.

Między pierwszym, a szóstym września według danych ZUS czternastkę otrzymać miało 1,3 mln osób na łączną kwotę 2,9 mld zł. Blisko 4 na 5 osób otrzyma czternastkę na konto bankowe.

Aby móc ubiegać się o czternastkę, świadczenie musi wynosić co najmniej 50 zł brutto. To oznacza, że czternastą emeryturę otrzymają lub otrzymały jedynie osoby, których emerytury lub renty nie przekraczają 5500 zł brutto.

Należy pamiętać, że z czternastej emerytury zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 procent oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednakże świadczenie to będzie wolne od innych potrąceń, takich jak chociażby zajęcia komornicze

Ponadto nie będzie ono wliczane do dochodu w przypadku ubiegania się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie "500 plus" dla osób niesamodzielnych.

Minister dziękuję ZUS, kto otrzymał czternastkę?

– Nasza polityka senioralna opiera się na mocnych filarach związanych ze stabilizacją finansową jesieni życia oraz z aktywnością osób starszych. Te działania podejmujemy krok po kroku – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podziękowała również ZUS za, jak to określiła sprawne działanie.

Do otrzymania czternastek uprawnione są nie tylko osoby pobierające emerytury i renty z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, których jest 9,1 mln, ale także osoby pobierające renty socjalne (290 tys.), zasiłki i świadczenia przedemerytalne (40 tys.), emerytury pomostowe (40 tys.), nauczycielskie świadczenie kompensacyjne (13 tys.), świadczenia rodzicielskie Mama 4 plus (60 tys.) oraz świadczenia inwalidzkie i kombatanckie (30 tys.).

Nie każdy emeryt 'załapie się' na czternastkę

Każdemu uprawnionemu przysługuje jedynie jedna czternastka. W przypadku renty rodzinnej, jej kwota zostanie podzielona równo między wszystkie uprawnione osoby. 

Emeryci, których świadczenia zostały zawieszone na dzień sprawdzania uprawnień do czternastej emerytury, na przykład ze względu na przekroczenie limitów zarobków, nie będą kwalifikowani do otrzymania tego świadczenia.

Czternasta emerytura wynosząca 2650 zł brutto zostanie przyznana tym, którzy pobierają świadczenia nieprzekraczające 2900 zł brutto.