Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ekonomiści, nauczyciele i masa innych. Znamy zawody, w których jest najciężej
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 09.02.2021 01:00

Ekonomiści, nauczyciele i masa innych. Znamy zawody, w których jest najciężej

Praca w Polsce nie rozpieszcza. Dla ekonomistów pracy w Polsce.
pixabay, jarmoluk

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakim zawodzie najtrudniej znaleźć pracę w Polsce

  • Przedstawiciele jakich zawodów mają łatwiejszą ścieżkę

  • Jakie są alternatywy dla poszczególnych osób

Praca w Polsce nie dla kilku zawodów

Maturzyści stojący przed wyborem kierunku studiów zazwyczaj kierują się możliwościami finansowymi po jego skończeniu. W przedstawionym przez nas rankingu najlepiej płatnych zawodów na pierwszym miejscu plasował się radca prawny. Jednakże to nie tylko finanse są bolączką wielu osób, a przede wszystkim zapotrzebowanie na pewnych specjalistów.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że problem ze znalezieniem pracy w Polsce mogą mieć przedstawiciele zawodów humanistycznych, natomiast dobrze poradzą sobie umysły ścisłe. Co więcej, z badania wynika, że ilość miejsc pracy skieruje się w stronę równowagi, a nie jak dotychczas, deficytu.

- "Barometr zawodów" to coroczna prognoza sytuacji w poszczególnych profesjach. Badanie łączy dane ilościowe z jakościową oceną rynkowych ekspertów, którymi są m.in. pracownicy powiatowych urzędów pracy. Stąd jest to przydatne narzędzie do planowania kariery zawodowej. Pokazuje bowiem pewne luki na rynku pracy lub wręcz przeciwnie, zawody, w których pracę znaleźć niezwykle trudno. Według definicji zawody nadwyżkowe to te, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania - wskazuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service cytowany przez rp.pl.

"W 2021 roku nadwyżka pracowników w skali całego kraju pojawi się w 1 zawodzie. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia, podobnie jak w latach ubiegłych, będą mieli ekonomiści. Ich nadmiar prognozowany jest w 195 powiatach" - podają autorzy raportu. Dodają także, że rosnąca ilość przyszłych ekonomistów przewyższa zapotrzebowanie na pracowników tej kategorii.

Praca w Polsce znajdzie się dla wykwalifikowanych pracowników

Z kolei Inglot wskazuje, że Polacy coraz chętniej studiują ekonomię, bowiem ta oferuje szeroki wachlarz możliwości. Absolwenci ekonomii mogą znaleźć pracę w Polsce w różnych gałęziach gospodarki. Ekspert wymienił tutaj rachunkowość czy księgowość, ale pamiętajmy także o bankowości, która wciąż się rozrasta.

Portal bankier.pl powołując się na raport wskazuje, że problemy ze znalezieniem pracy w Polsce będą mieli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, socjolodzy, filozofowie, historycy, politolodzy czy kulturoznawcy. Kto zatem bez problemu znajdzie pracę w Polsce?

Niedobór pracowników znajdzie się w branży medycznej, budowlanej i produkcyjnej. - Aktualnie jednym z lepszych wyborów wydaje się m.in. informatyka, robotyka czy medycyna - mówi Inglot.

Jednocześnie "Barometr zawodów" wskazuje, że pandemia koronawirusa wpłynęła na pracę i gospodarkę Polski. Przede wszystkim pogarszały się nastroje pracodawców, stworzono mniej podmiotów gospodarczych, obniżyło się PKB oraz spadły nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw.

Tagi: Polska Polacy