Ponad milion wniosków w 10 dni. Polacy rzucili się po świadczenie, pierwsze wypłaty już na kontach

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu zaledwie 10 dni trafiło ponad milion wniosków o popularne świadczenie finansowe. Wypłaty już ruszyły i pierwsi beneficjenci otrzymali przelew na konto. Do wzięcia są dodatkowe pieniądze, ale trzeba spełnić szereg warunków. Kto konkretnie może ubiegać się o to świadczenie i w jaki sposób należy złożyć wniosek? Wyjaśniamy.
Tyle kosztuje skompletowanie wyprawki szkolnej. Rodzice załamują ręce
Zbliżający się nowy rok szkolny spędza sen z powiek wielu rodzicom. Gdy wrzesień zbliża się wielkimi krokami, opiekunowie muszą przygotować się na wydatki związane z wyprawką szkolną dla swoich pociech. Ceny niezbędnych przyborów mogą zaskakiwać. Dla wielu budżetów domowych jest to niemałe wyzwanie, zwłaszcza gdy rodzice muszą przygotować na nadchodzący rok szkolny kilkoro dzieci.
Rodzice uczniów szkół podstawowych nie muszą martwić się zakupem podręczników — są one finansowane przez państwo (wyjątkiem są książki do religii). Nie oznacza to jednak, że budżet rodziców tych uczniów nie zostanie nadszarpnięty. Wyprawka szkolna to nie tylko same podręczniki, ale też zestaw przyborów artykułów plastycznych, sportowych oraz podstawowej odzieży.
Jedna z bydgoskich szkół podstawowych przedstawiła wykaz najpotrzebniejszych rzeczy, które musi posiadać uczeń klasy pierwszej. Interia Biznes oszacowała, że kupienie wszystkich przedmiotów będzie kosztowało co najmniej 236,50 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że lista ta nie uwzględnia wszystkich rzeczy potrzebnych uczniowi, takich jak plecak, worek na buty czy chociażby jesienna kurtka.
W cięższej sytuacji są rodzice uczniów liceów, techników i szkół branżowych. Muszą oni bowiem do listy zakupów dopisać jeszcze podręczniki i ćwiczenia, które dla uczniów szkół ponadpodstawowych nie są już darmowe. Rachunek w tym przypadku może sięgnąć nawet kilkuset złotych.

ZUS wypłaca dodatkowe świadczenie. Wpłynęło już ponad milion wniosków
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się wypłatą różnych dodatków, które są wsparciem finansowym dla wielu Polaków. Jednym z nich jest świadczenie przyznawane w ramach programu “Dobry Start”, którego celem jest wsparcie rodziców w skompletowaniu wyprawki dla pociech na nowy rok szkolny.
Nabór wniosków w sprawie tego świadczenia wystartował 1 lipca. Jak się okazuje, zainteresowanie tym dodatkiem jest gigantyczne, Polacy masowo wnioskują o przyznanie wsparcia. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od początku miesiąca do 10 lipca rodzice złożyli już ponad 1,1 mln wniosków.
Pierwsze przelewy ze świadczeniem na wyprawkę szkolną trafiły już do beneficjentów, a kolejne są już przygotowywane. Warto mieć na uwadze, że pieniądze są przekazywane tylko i wyłącznie na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Kto konkretnie może ubiegać się o takie wsparcie finansowe i ile ono wynosi?
"Dobry Start". Takie warunki trzeba spełnić, by dostać świadczenie
Świadczenie wypłacane w ramach programu “Dobry Start” to coroczne wsparcie finansowe, które przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole: podstawowej, ponadpodstawowej, policealnej lub innej placówce oświatowej. Dodatkowe pieniądze na wyprawkę szkolną są przyznawane rodzicom dzieci do do 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością granica wieku jest podniesiona do 24 lat.
ZOBACZ TAKŻE: Cięcia etatów w szkołach. Nie tylko katecheci stracą pracę. W kolejce nauczyciele innego przedmiotu
W ramach świadczenia można otrzymać dodatkowe 300 złotych na skompletowanie wyprawki szkolnej. Nie obowiązuje tu żadne kryterium dochodowe, co oznacza, że pieniądze są przyznawane bez względu na to, jakie rodzina otrzymuje dochody. Świadczenie jest też zwolnione z podatku oraz nie podlega egzekucji komorniczej.
Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności. Wnioski w sprawie 300 plus można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. ZUS przypomina, by przy składaniu wniosku dokładnie sprawdzić, czy poprawnie podaliśmy PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły oraz aktualny numer konta.
ZUS przypomina również, że od nowego roku szkolnego (2025/2026) obowiązuje ważna zmiana w świadczeniu. Uchodźcy z Ukrainy otrzymają świadczenie Dobry Start tylko wtedy, gdy dziecko uczy się w szkole należącej do polskiego systemu oświaty.





































