Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Polski producent mebli będzie zwalniał. Pracę straci wiele osób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.11.2023 14:16

Polski producent mebli będzie zwalniał. Pracę straci wiele osób

urzad-pracy-ludzie-kolejka-redukcja-etatow
Fot. ilustracyjne, Piotr Molecki/East News

W piątek 3 listopada jeden z największych polskich producentów mebli przekazał przykrą wiadomość. Popyt na meble się zmniejszył, a sytuacja finansowa spółki uległa pogorszeniu, wskutek czego firma podjęła decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych.

Znana fabryka przeprowadzi masowe zwolnienia

Fabryka Mebli „Forte” zajmuje się produkcją mebli od 1992 roku, jest jednym z liderów w polskiej branży meblarskiej i jedną z najstarszych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Na terenie naszego kraju prowadzi aż pięć zakładów produkcyjnych: w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. Wczoraj spółka przekazała, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe – informacja ta trafiła do organizacji związkowych.

Redukcja etatów potrwa do 31 stycznia. Do tego czasu z pracą pożegna się nawet 230 pracowników, czyli ok. 10 proc. wszystkich osób zatrudnionych w „Forte”. Przedstawiciele spółki zapewnili, że cały proces odbędzie się “z dbałością o pracowników, oferując im szereg działań wspierających".

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Wejdą w życie już 15 listopada Ważny podatek wzrośnie o ponad 20 proc. Skutki odczujemy na zakupach

Ile kosztuje masowa redukcja etatów?

Powodem tej decyzji jest przede wszystkim zdecydowany spadek popytu na meble. Sytuację finansową firmy pogorszyły też wysokie koszty energii i surowców. Masowe zwolnienia mają w perspektywie długofalowej przynieść oszczędności, ale zanim to nastąpi, będą wydatki. Według szacunków koszt zwolnień grupowych wyniesie ok. 7 mln zł. Ostateczne koszty poznamy dopiero w sprawozdaniu finansowym za drugą połowę roku obrotowego 2023-24.

Branża meblarska w trudnej sytuacji

Pod względem zatrudnienia branża meblarska jest czwartym przemysłem w naszym kraju i – według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – odpowiada za ponad 2 proc. polskiego PKB. Niestety, w ostatnim czasie cały sektor mierzy się z upadłościami. W ciągu roku zadłużenie wzrosło o 3 proc. i wynosi już 266 mln zł. Na redukcję etatów zdecydowali się nawet giganci – w fabryce mebli Ikea w Goleniowie pracę straci ok. 130 osób. Niedawno informowaliśmy też o licytacji mebli produkowanych przez fabrykę Klose. W jej przypadku ogłoszono upadłość. Firma nie ma pieniędzy na odprawy wypłacane w ramach zwolnień grupowych.