Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy pożyczają pieniądze na potęgę. Padł niechlubny rekord chwilówek
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.06.2024 18:14

Polacy pożyczają pieniądze na potęgę. Padł niechlubny rekord chwilówek

pieniądze, kredyt, pożyczka
Fot. Pixabay/Fz

Maj 2024 roku okazał się niesamowitym miesiącem dla firm udzielających kredytów. Polacy masowo biorą pożyczki, a i kwota nie przestaje rosnąć. Skąd Polacy najczęściej pożyczają pieniądze? Suma robi wrażenie.

Jeszcze nigdy tak bardzo nie potrzebowaliśmy pieniędzy?

Informacja prasowa udostępniona 24 czerwca przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) nie pozostawia wątpliwości. Polacy jeszcze nigdy nie zaciągali kredytów na tak wysokie kwoty w takim tempie. W samym maju firmy pożyczkowe udzieliły ponad tysiąca dwustu pożyczek. Łącznie, w ciągu tego jednego miesiąca, do Polaków trafiło (rzecz jasna chwilowo) aż 1,827 miliarda złotych! Czy naprawdę aż tyle kosztują teraz wakacje? Jak podkreśla BIK, to o 105,3% więcej kredytów, niż w maju roku ubiegłego, zaciągniętych na kwotę wyższą o 72,9%. Jak wyglądała sytuacja na rynku przez pierwsze pół roku?
 

ZUS wypłaca dodatek do emerytury. Seniorzy dostaną 324 zł bez składania wniosku

Pożyczki w 2024 roku. Polacy ustanowili nowy rekord

W okresie styczeń – maj 2024 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie zobowiązań na kwotę 8,42 mld zł, co oznacza wzrost o 103,1% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, czytamy w komunikacie BIK.

”Majowa wartość sprzedaży pożyczek pozabankowych (1,827 mld zł) była najwyższa w historii”, dodaje Biuro Informacji Kredytowej. Pozostałe miesiące 2024 roku nie pozostają jednak daleko w tyle. W sumie w okresie od stycznia do maja 0,33 mld złotych kredytu zostało udzielone w formie kart i limitów pożyczkowych, co oznacza aż 113,6% wzrostu rok do roku. Kolejne 2,41 mld złotych (wzrost o 280,8%) to pożyczki celowe. Rekordzistą w tym zakresie okazały się natomiast pożyczki gotówkowe, chociaż w ich przypadku mowa o zaledwie 69-procentowym wzroście. W takiej formie Polacy zaciągnęli pożyczki na aż 5,683 mld złotych.
 

Takie kredyty Polacy biorą najczęściej

Majowy faworyt kredytowy przy takich wynikach to żadna niespodzianka. Rekordy w ubiegłym miesiącu niezaprzeczalnie biły pożyczki gotówkowe. Zaskakuje jednak sama kwota — 1,256 mld zł. Jak pokazują dane BIK, największy wzrost odnotowano w przypadku kredytów wysokokwotowych, czyli przekraczających 5 tysięcy złotych, a ta dotyczyła zarówno liczby pożyczek (94,9%), jak i samych kwot (93,6%). Kredyty gotówkowe stanowiły w sumie 40,3% pożyczek. W tym miesiącu nieco przegoniły je pod względem ilościowym pożyczki celowe — 58,5%, te jednak były udzielane na niższe kwoty. W obu kategoriach z tyłu trzymają się natomiast karty i limity pożyczkowe, które stanowiły zaledwie 1,2% udzielonych kredytów i 3,2% sumy pożyczonych pieniędzy.

Średnia wartość pożyczki gotówkowej udzielonej w maju 2024 r. wyniosła 2 595 zł i była o 13,6% wyższa od średniej kwoty udzielonej w maju 2023 r. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w maju 2024 r. pożyczki celowej wyniosła 729 zł i była o 27,6% niższa od średniej wartości takiej pożyczki udzielonej rok wcześniej — wylicza grupa BIK.