Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bon senioralny już wkrótce. Wielu Polaków dostanie nawet 2150 zł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.06.2024 17:46

Bon senioralny już wkrótce. Wielu Polaków dostanie nawet 2150 zł

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Już wkrótce zostanie wprowadzona nowa forma wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Mowa tu o bonie senioralnym. Wiadomo już, komu konkretnie będzie należało się świadczenie oraz na jakie kwoty będą mogli liczyć beneficjenci. Przedstawiamy szczegóły.

Nowe wsparcie finansowe dla wielu Polaków

Wprowadzenie nowego wsparcia finansowego w postaci bonu senioralnego to jedna z obietnic wyborczych. Z wykazu prac legislacyjnych wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o bonie senioralnym.

Jakiś czas temu Marzena Okła-Drewnowicz, ministra ds. polityki senioralnej zapowiedziała, że nowa forma wsparcia będzie przysługiwała rodzinom aktywnym zawodowo, które mają pod opieką bliską, starszą osobę.

Świadczenie ma wspomóc Polaków w zapewnieniu odpowiedniej opieki dla takiej osoby w jej miejscu zamieszkania. Dzięki temu nie będzie trzeba rezygnować z zatrudnienia, by zająć się seniorem. Zwykle w takich sytuacjach bliscy są zmuszeni, by porzucić pracę. 

ZUS wypłaci 1335 zł bez względu na wiek. Mało kto zna to świadczenie

Bon senioralny. Ile będzie wynosiło świadczenie?

Za wypłatę bonu senioralnego odpowiedzialne będą samorządy, które otrzymają środki od rządu. Dodatkowe pieniądze będą należały się w przypadku, gdy senior będzie miał ukończone 75. lat. Bon ma obejmować: zaspokojenie codziennych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, zapewnienie kontaktu z otoczeniem i pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Jeżeli chodzi o wysokość bonu senioralnego, to maksymalnie będzie można otrzymać połowę najniższego wynagrodzenia w drugiej połowie bieżącego roku. Oznacza to, że Polacy mogliby liczyć nawet na 2150 złotych. Konkretna kwota wsparcia będzie zależała od potrzeb beneficjenta. 

Aby otrzymać bon senioralny, trzeba będzie złożyć wniosek

Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy o bonie senioralnym, świadczenie zostanie przyznane po złożeniu odpowiedniego wniosku. Najprawdopodobniej dokumenty trzeba będzie dostarczyć drogą elektroniczną (platforma Emp@tia lub ePUAP). Warto wspomnieć, że do złożenia wniosku w sprawie przyznania bonu senioralnego uprawniony będzie zstępny seniora.

Zobacz także: Masz w domu te monety z PRL-u? Mogą być sporo warte