Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe pieniądze dla pacjentów. Wiemy, kto będzie mógł je dostać
Michał Górecki
Michał Górecki 24.06.2024 10:05

Dodatkowe pieniądze dla pacjentów. Wiemy, kto będzie mógł je dostać

Pieniądze
Fot. Iberion

Szereg chorób uprawnia do otrzymywania tzw. zasiłku pielęgnacyjnego, w 2024 r. jedna ze stawek wzrośnie z obecnego poziomu 215,84 zł miesięcznie. Pieniądze są przyznawane bez kryterium dochodowego, choć warunków jest kilka.

Chorujesz na cukrzycę? Te pieniądze mogą Ci się należeć

Chorujący na cukrzycę typu 1 mogą znaleźć się w grupie osób z niepełnosprawnością, uprawnionych do otrzymywania comiesięcznego świadczenia pielęgnacyjnego. To pieniądze bez kryterium dochodowego, wypłacane zarówno dorosłym, jak dzieciom. Obecnie świadczenie wynosi 215,84 zł, ale w 2024 r., do 15 sierpnia, ma zostać zwaloryzowane - wynika to z przepisów o świadczeniach rodzinnych. 

Zobacz też: Polacy jedzą coraz mniej bigosu. Powód przeraża

Rewolucja na dworcach? Niebawem może ich tam zabraknąć

Świadczenie pielęgnacyjne dla chorych na cukrzycę typu 1

Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny, będąc chorym na cukrzycę? Przede wszystkim, konieczne jest orzeczenie o niepełnosprawności. Co do zasady wniosek składa się w urzędzie gminy (zgodnie z miejscem zamieszkania), a dokument powinien zawierać informacje takie jak:

  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • orzeczenie o niepełnosprawności - lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty powstania.

To ważne, bo warunkiem otrzymania świadczenia jest m.in. wiek. Osoby młode, powyżej 16. roku życia, mogą otrzymać pieniądze tylko w przypadku orzeczenia o znacznym stopniu niepełnoprawności. Osoby powyżej 16. roku życia, legitymujące się orzeczeniem umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą otrzymać świadczenie tylko w przypadku, gdy niepełnosprawność powstała do czasu ukończenia 21 roku życia. Poza tym uprawnione są też osoby powyżej 75. roku życia.

Zaświadczenie o niepełnosprawności

Aby otrzymać zasiłek, konieczne jest najpierw uzyskanie zaświadczenia o niepełnosprawności. Wniosek składa się we, właściwym dla miejsca zamieszkania, Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Przypomnijmy przy tym, że jeżeli wniosek o świadczenie zostanie przyznany - obowiązuje już na czas nieokreślony. Nie istnieje też próg dochodowy, zatem wnioskować można bez względu na stopień zamożności.