Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatki pójdą w górę? Ekspert nie ma wątpliwości. "Skończyły się lekkie czasy"
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.01.2024 09:44

Podatki pójdą w górę? Ekspert nie ma wątpliwości. "Skończyły się lekkie czasy"

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Dość zaskakujące słowa padły z ust jednego z głównych ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego na antenie TVN24. Jego zdaniem, już wkrótce Polaków czekają podwyżki niektórych podatków. Powodem ma być “koniec globalnych lekkich czasów”.

Zmiany na świecie

Sytuacja polityczna na świecie w ciągu ostatniego roku zmieniła się. Wojna rosyjsko-ukraińska trwająca od dwóch lat nie zbliża się do końca, zaś na Bliskim Wschodzie trwa konflikt Izraela z Hamasem.

Taki obrót spraw skłonił niektórych ekonomistów do weryfikacji swoich przewidywań. Część z nich doszła do wniosków, które dla wielu Polaków mogą być bardzo mocno zaskakujące.

Będą nagrody finansowe dla małżeństw? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Nadchodzą podwyżki podatków?

Zdaniem głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego Mateusza Walewskiego, który wypowiadał się na antenie TVN24 w programie “Byk i Niedźwiedź”, to właśnie globalne zmiany stworzyły konieczność rewizji polityki gospodarczej. Nie należy już inwestować wyłącznie w rozwój, ale także w bezpieczeństwo Polski.

Najszybszą metodą na przeniesienie części PKB w tym kierunku jest podniesienie podatków. W opinii Walewskiego wzrostami mogłyby zostać objęte akcyza oraz podatek VAT. Wskazał jednocześnie, że “najszybsza” nie oznacza “jedyna” - opcji jest bowiem znacznie więcej.

"Istnieje zagrożenie"

Główny ekonomista BGK w swojej wypowiedzi zauważył również, że proponowane podwyżki nie powinny być wprowadzane w sposób gwałtowny. Z drugiej strony, koniec “lekkich czasów” w skali globalnej sprawia, że trzeba o takiej opcji pamiętać.

Mateusz Walewski wskazał także na jedno zagrożenie, które niesie ze sobą podwyżka podatków. Chodzi konkretnie o sposób dzielenia dodatkowych wpływów z danin przez polityków. Ich rozdysponowanie może bowiem zostać przeprowadzone w niewłaściwy sposób.

źródło: tvn24.pl