Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna idzie w górę. O tym musisz wiedzieć wcześniej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.06.2024 09:09

Płaca minimalna idzie w górę. O tym musisz wiedzieć wcześniej

pieniądze, praca
Fot. Pixabay/Królestwo_Nauki, helpsg

Od jutra Polacy będą zarabiać więcej. Zarówno minimalna krajowa, jak i minimalna stawka godzinowa wzrosną 1 lipca 2024 roku. Ile dokładnie wyniesie nowe wynagrodzenie? Pracownicy powinni pamiętać o jednej rzeczy.

Nowe wynagrodzenia od 1 lipca

Dzisiejsza niedziela to już ostatni dzień czerwca 2024 roku, a co za tym idzie, również ostatni dzień obowiązywania obecnego wynagrodzenia minimalnego. Do tej pory pracownicy otrzymujący najniższe wynagrodzenie zarabiali 4242 zł brutto miesięcznie, czyli 3753 zł netto. Od jutra kwota ta wzrośnie na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 14 września 2023 roku. Skorzystają nie tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę, ale również umowie-zlecenie, które obowiązuje stawka godzinowa (do tej pory było to 27,70 zł). To już druga podwyżka wynagrodzeń w  tym roku.
 

ZUS wydał ważny komunikat. Wszyscy klienci powinni o tym wiedzieć

Ile wyniesie nowa płaca minimalna?

Chociaż inflacja wyhamowała w pierwszej połowie 2024 roku, wzrosty cen wciąż dają Polakom w kość. Nic więc dziwnego, że wiele osób niecierpliwie wyczekuje 1 lipca. Ile od jutra będą zarabiać Polacy?

Zarówno miesięczne wynagrodzenie, jak i stawka godzinowa wzrosną o ponad 19% rok do roku. Będzie to wzrost o dokładnie 19,4% w przypadku płacy minimalnej, która już od jutra wyniesie nie 4242 zł, ale 4300 zł brutto , oraz 19,5% w przypadku stawki godzinowej. Osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych zarobią od jutra 28,10 zł brutto za godzinę. Warto pamiętać, że w przypadku studentów poniżej 26. roku życia będzie to równocześnie stawka netto.

Kto skorzysta na podwyżkach? Trzeba o tym pamiętać

Jak możemy przeczytać na portalu samorządowym gov.pl, szacuje się, iż podwyżki płacy minimalnej dotyczą aż — i tylko — 3,6 miliona Polaków.  Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni pamiętać, iż wzrost minimalnego wynagrodzenia, choć z pewnością powinien zostać wzięty pod uwagę, nie oznacza automatycznych podwyżek dla wszystkich zatrudnionych. Pracodawca ma obowiązek podniesienie stawki jedynie dla Polaków zarabiających minimalną krajową — te osoby jednak mają prawo upominać się o należną im podwyżkę. W przypadku pracowników, których zarobki zostały określone kwotowo, do umowy powinien również zostać załączony aneks, określający nową wysokość wynagrodzenia.