Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Wiemy, gdzie zrobimy zakupy
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.06.2024 08:02

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Wiemy, gdzie zrobimy zakupy

sklep spożywczy
Fot. redakcja serwisu

Czy 30 czerwca sklepy będą czynne? Zrobimy zakupy tylko w Żabce, a może również w Biedronce i Lidlu? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Zdradzamy również, co dalej z nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Polacy mają dość niedziel handlowych?

Dyskusje na temat niedziel handlowych trwają nieprzerwanie od 2018 roku. Niezmiennie od samego początku zakazu handlu w niedzielę mniej więcej tyle samo Polaków popiera ten pomysł, co stale opowiada się za przywróceniem poprzednich przepisów — sklepów otwartych we wszystkie dni tygodnia. Obecne przepisy zdecydowanie ”faworyzują” zwolenników niedziel niehandlowych — w całym 2024 roku będziemy mieli tylko siedem okazji do zrobienia zakupów. Piątkowe głosowanie pokazało jednak, że ten stan rzeczy może się jednak już wkrótce zmienić. Do tego czasu pozostaje nam jednak odpowiedzieć na kluczowe, egzystencjalne pytanie: czy dzisiaj jest niedziela handlowa?
 

Zacznie się już w poniedziałek. Lidl szykuje wielkie obniżki

Czy 30 czerwca jest niedziela handlowa?

Dla tych, którzy nie zdążyli skorzystać z promocji w tygodniu i dla tych, u których braki w lodówkach — mamy dobrą wiadomość. Dzisiaj wszystkie sklepy będą otwarte! Niedzielne zakupy w ostatni dzień czerwca zrobimy nie tylko w małym sklepie osiedlowym i Żabce, ale również w Lidlu czy Biedronce. Te sklepy odwiedzimy dzisiaj między 8:00 a 22:00 lub 22:30, przed wyjściem powinniśmy się jednak upewnić, w jakich dokładnie godzinach będzie otwarty dyskont w naszej okolicy. Życzymy udanych zakupów!
 

Koniec zakazu handlu w niedzielę. Wyniki głosowania

Piątkowe głosowanie Sejmu w sprawie niedzieli niehandlowych za nami. Debata 13 czerwca wyraźnie pokazała, że również posłowie mają podzielone zdanie na temat tego, czy sklepy powinny być otwarte w ostatni dzień tygodnia, czy powinien być to dzień całkowicie wolny, przynajmniej dla pracowników handlu.

Odrzucenia nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić nie siedem, ale aż trzydzieści niedziel handlowych w roku, w pierwszym czytaniu chcieli PiS i Lewica. Projekt został jednak finalnie skierowany do komisji, w wyniku poparcia Koalicji Obywatelskiej, PSL, Trzeciej Drogi i Polski 2050 oraz Konfederacji. Jesteśmy zatem o krok bliżej kompromisu w kwestii niedzielnego zakazu handlu.