BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pensje medyków zabezpieczone. Sejm zajął się ustawą
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:20

Pensje medyków zabezpieczone. Sejm zajął się ustawą

Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Flickr/Piotr Drabik, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pensje medyków już niebawem przejdą gruntowną zmianę. Sejm opowiedział się bowiem za nowelizacją ustawy, dzięki której pracownicy medyczni nie będą mogli mieć wynagrodzenia zasadniczego ustalanego na poziomie niższym niż wskazują regulacje. Zmiany obejmą wszystkich - zarówno lekarzy, pielęgniarki, jak i ratowników.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ilu posłów zagłosowało za zmianami

  • Jakie pensje będą otrzymywali medycy

  • Od kiedy zmiany wejdą w życie

Pensje dla medyków na nowych zasadach

Pensje pracowników medycznych znalazły się w centrum zainteresowania posłów. Już od początku lipca żaden pracownik medyczny lub każdy, kto jest zatrudniony przez podstawowy podmiot leczniczy nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż stawka wynikająca z ustawy.

Za modyfikacjami opowiedziało się 433 posłów. Tylko 3 osoby były przeciwko, a 8 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Co się zmieni? Mechanizm, który gwarantuje, że warunki wynagradzania medyków nie będą się pogarszały. Dotyczy to pracowników, którzy do połowy 2021 r. są objęci regulacjami płacowymi opartymi na oddzielnym finansowaniu. Wśród nich znajdują się medycy o różnych specjalizacjach i wykształceniu m.in. pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni.

Jakie będą minimalne pensje poszczególnych medyków?

Na wyższe pensje będą mogli liczyć m.in. lekarze lub lekarze dentyści, którzy uzyskali specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny. W ich przypadku najniższe wynagrodzenie ma wynosić 6 769 zł. Oznacza to, że współczynnik pracy ustalono na poziomie 1,31.

Z kolei pensje lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji nie będą mogły być niższe niż 6 201 zł. Dla nich współczynnik wynosi 1,20.

Na nieco niższe pensje będą mogli liczyć lekarze lub lekarze dentyści bez specjalizacji. Ich minimalne wynagrodzenie ma być równe 5 478 zł (wskaźnik 1,06).

Z kolei lekarze stażyści będą mogli liczyć 4186 zł podstawy. Do tej pory otrzymywali 3 772 zł. Oznacza to, że wskaźnik wzrósł z poziomu 0,73 do 0,81.

Zmiany obejmą także pielęgniarki, które posiadają licencjat. Ich współczynnik pracy będzie wyższy niż zakładano na początku - 0,81. Natomiast wskaźnik położnych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem i bez specjalizacji ustalono na poziomie 0,73. To tyle samo, co dla pracowników działalności podstawowej, którzy posiadają średnie wykształcenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane