BiznesINFO.pl
Opłata mocowa wysokość stawek

pxhere

Opłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżek

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Opłata mocowa ma od 2021 roku pokrywać koszty funkcjonowania rynku mocy w Polsce. W efekcie wzrosną ceny za prąd zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorców. Wiadomo już, jakie będą stawki podwyżek.

Opłata mocowa startuje od 2021 roku

Opłata mocowa doprowadziła do tego, że niezależnie od decyzji Urzędu Regulacji Energetyki (URE), ceny za prąd wzrosną. Koszty funkcjonowania rynku mocy mają pojawić się w rachunkach, niezależnie od regularnych cen za energię.

Docelowo rząd chciał wprowadzić nowy podatek od 1 października bieżącego roku. Ostatecznie Sejm przesunął termin jego uruchomienia na 2021 rok. Od początku stycznia opłata mocowa dla gospodarstw domowych wyniesie od 1,87 zł do 10,46 zł, zależnie od grupy podatkowej.

Stawki opłaty mocowej dla gospodarstw domowych w 2021 roku:

  • do 0,5 MWh rocznie - 1,87 zł miesięcznie

  • od 0,5 do 1,2 MWh rocznie - 4,48 zł miesięcznie

  • od 1,2 do 2,8 MWh rocznie - 7,47 zł miesięcznie

  • od 2,8 MWh rocznie - 10,46 zł miesięcznie

Według danych GUS z 2018 roku (brak nowszych badań) przeciętne gospodarstwo domowe zużywało rocznie 2,375 MWh. Mediana wynosiła 2 MWh/rok. Przy założeniu, że sytuacja sprzed dwóch lat powtórzy się w 2021 roku, to przynajmniej połowa gospodarstw domowych znajdzie się w prawie najwyższej, lub najwyższej stawce podatkowej.

Jak pisze Business Insider, pozostali odbiorcy energii elektrycznej będą płacić 0,0762 zł za każdy kWh energii, która zostanie pobrana w dni robocze w godzinach 7-22. O tym jak wyliczyć wysokość opłaty dla przedsiębiorstwa, pisaliśmy tutaj. Stawki opłaty mocowej zostały potwierdzone przez prezesa URE, Rafała Gawina. 

Wzrost cen prądu dla przedsiębiorstw odbije się na konsumentach

Choć w 2021 roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej ze względu na opłatę mocową, to podwyżki regularnych cen energii nie będą wysokie. URE stara się blokować zakusy gigantów energetycznych i nie zgadza się na zbyt duże podwyżki dla obywateli.

- Ceny dla gospodarstw domowych wciąż są trzymane w ryzach Urzędu Regulacji Energetyki, a Urząd nie pozwala na taką skalę podwyżek, jaką chciałyby przeprowadzić spółki energetyczne, poza Śląskiem i Warszawą, gdzie ceny już są uwolnione - mówił dla money.pl ekspert Rafał Zasuń z portalu WysokieNapięcie.pl.

Ekspert wskazuje jednak, że powinniśmy zrewidować kwestię opłat za energię w Polsce. Obecnie w sektorze przedsiębiorstw uwolniono ceny prądu i URE nie ma już na nie wpływu. Co za tym idzie, przedsiębiorcy sami negocjują z dostawcami. Duże firmy mają silną pozycję negocjacyjną, ale w dużo gorszej sytuacji znajdują się mniejsi gracze.

Zdaniem Zasunia wzrost cen prądu dla przedsiębiorców odczują konsumenci. Z racji na wyższe koszty funkcjonowania, wzrosną ceny usług i towarów. Można spodziewać się, że więcej zapłacimy choćby za pieczywo, do którego wyprodukowania piekarnia potrzebuje bardzo dużo prądu.

W wielu krajach zdecydowano się na całkowicie uwolnienie cen energii, przy zastosowaniu gradacji stawek. Najniższe ceny są dla wielkiego przemysłu, gdyż zużywa najwięcej prądu. Nieco więcej płacą małe i średnie przedsiębiorstwa, a najwięcej gospodarstwa domowe, bo zużywają najmniej energii. Choć przeciętny Kowalski mógłby uznać takie rozwiązanie za niekorzystne, to zdaniem eksperta ta metoda zapewnia większą efektywność gospodarczą.

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >