Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromny spadek PKB Polski. Jesteśmy w światowym ogonie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 15.02.2023 20:11

Ogromny spadek PKB Polski. Jesteśmy w światowym ogonie

mateusz morawiecki gus pkb
East News

Dane dotyczące PKB Polski nie napawają optymizmem. W skali kwartalnej spadł on aż o 2,4 proc. Jest to również drugi największy spadek na świecie. A to dopiero początek.

Polska gospodarka w IV kwartale 2022 nie radziła sobie najlepiej. Jak informuje Business Insider, pokazują to najnowsze dane w skali kwartalnej.

Spadek PKB w porównaniu do III kwartału

Nie licząc Ukrainy z której jeszcze nie spłynęły wyniki gospodarcze, PKB Polski spadło najbardziej w całej Europie. W porównaniu z III kwartałem, było ono niższe o 2,4 proc.

Co spowodowało takie “gruchnięcie o podłogę”? Według ekonomistów cytowanych przez Business Insidera, jest to efekt stóp procentowych widoczny na poziomie konsumpcji. Do tego dochodzą również lokaty z oprocentowaniem do 8 proc.

Dodatkową przyczyną jest charakter produkcyjny polskiej gospodarki. W odróżnieniu od gospodarek usługowych na zachodzie Europy, efekt kryzysu jest mocniej odczuwalny w naszym kraju.

Na świecie również nie radzimy sobie najlepiej

Odrobinę lepiej sytuacja wygląda w kontekście rocznym, ale też nie ma powodów do radości. Business Insider zaznaczył, że o ile wzrost PKB wyniósł rdr 2 proc. w IV kwartale, to wynik mamy podobny do średniej strefy euro.

Patrząc na arenę światową również nie jest kolorowo. Na 38 krajów znajdujemy się w połowie drugiej dziesiątki. Na pozycji lidera w skali rdr jest Irlandia z 13,5 proc. wzrostu.

W ujęciu kwartalnym dynamiki wzrostu jesteśmy już na szarym końcu. Jak podaje Business Insider, gorszy wynik od Polski zanotowała tylko Malezja z 2,6 proc. spadkiem.

Tagi: PKB Gospodarka