Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy podatek od ciast domowych? ”Polskie media do zaorania”
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.07.2024 08:15

Nowy podatek od ciast domowych? ”Polskie media do zaorania”

pieniądze, ciasto
Fot. Pixabay/Królestwo_Nauki, Pexels

Kilka dni temu polskie media huczały o podatku od domowych wypieków. Nowy unijny przepis wzbudził kontrowersje, zaraz jednak pojawiły się głosy, że do wprowadzenia VAT-u od ciast nie dojdzie. Unia ugięła się pod protestami Polaków? Nic bardziej mylnego…

”Przykład głupoty UE”

W zeszłym tygodniu Polakami wstrząsnęła wiadomość o nowym podatku wprowadzanym przez Unię Europejską. Od 2025 VAT miał obejmować domowe wypieki, w tym nawet te sprzedawane przez uczniów w czasie szkolnych kiermaszy. Pomysł od razu okazał się kontrowersyjny… i nieprawdziwy.

Doniesienia o podatku skomentował prawnik, Piotr Leonarski. ”Ja przepraszam, ale polskie media są do zaorania”, napisał na platformie X. O rozszerzeniu VAT-u informowały m.in. radio ZET, Tygodnik Solidarność czy Fronda.

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Mają 12 dni zanim cofną im emeryturę

Nowy podatek w Unii? ”W Polsce nic się nie zmienia!

Informacja o podatku od ciast domowych ”pierwotnie” pojawiła się w artykule niemieckiego portalu Chip i stamtąd trafiła do polskich mediów. Jak tłumaczy Piotr Leonarski, informacje z tego serwisu nie zostały zweryfikowane i chociaż w Niemczech, owszem, taki przepis obowiązuje, prawo to nie dotyczy — i nie będzie dotyczyło — Polski.

News w kręgach uniosceptycznych robi kolejne okrążenie jako przykład głupoty UE. Dwa dni próbowałem znaleźć dyrektywę, o którą chodziło. Rzecz w tym, że nie ma. [...] W PL NIC SIĘ NIE ZMIENIA!!!! NIE MA ŻADNEJ DYREKTYWY O PODATKU OD CIAST!!! I nikt w ogóle nie próbował tego weryfikować — czytamy w opublikowanym poście na dawnym Twitterze.

Prawnik dołączył do wpisu również link do wspomnianego artykułu Radia Zet. Ten został już jednak usunięty z serwisu.

Polska prawica ”powtarza jak barany”?

Również takiego komentarza nie zabrakło w wyżej cytowanym wpisie. Piotr Leonarski nie krył oburzenia postawą środowisk uniosceptycznych. W komentarzu mediów do nieistniejącego podatku widać chęć komentowania działań Unii Europejskiej i udowodnienia ”głupoty UE” za wszelką cenę — w tym również cenę fakenewsów. Dlatego wszystkich Polaków uspokajamy; jedyny przepis w zakresie domowych wypieków to ten na samo ciasto.