Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe świadczenie dla seniorów. Właśnie podano konkretną datę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.01.2024 13:03

Nowe świadczenie dla seniorów. Właśnie podano konkretną datę

Szymon Hołownia
KAPiF

Wprowadzenie renty wdowiej było zapowiadane podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wiele osób z pewnością zastanawia się, co dalej z tym świadczeniem. Okazuje się, że już niebawem ta kwestia może się wyjaśnić. Szczegóły zdradził ostatnio Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Czym jest renta wdowia?

Renta wdowia to jeden ze sztandarowych postulatów wyborczych Lewicy. Aktualne przepisy zakładają możliwość zachowania całej swojej emerytury lub pobierania 85 proc. świadczenia zmarłego małżonka w postaci renty rodzinnej.

Renta wdowia natomiast umożliwiłaby zachowanie swojego świadczenia emerytalnego i jednocześnie połowy emerytury zmarłego małżonka lub małżonki. Kolejną opcją byłoby zatrzymanie emerytury po zmarłym i pobieranie połowy swojej.

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Co dalej z rentą wdowią?

Renta wdowia z pewnością bardzo pomogłaby wdowom i wdowcom, którzy po śmierci małżonka są pozostawieni w naprawdę trudnej sytuacji. Jakiś czas temu wyszło na jaw, że nie ma możliwości wprowadzenia świadczenia w taki sposób, jak zapowiadano. Wszystko to dlatego, że brakuje na ten cel środków w budżecie. Jednak pojawiły się zapowiedzi renty wdowiej w modelu kroczącym, tak aby z roku na rok była coraz wyższa. Teraz Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia zdradził konkretną datę, która może być kluczowa dla tego świadczenia. 

Zobacz także: Darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku. Są jednak wyjątki

Szymon Hołownia podał konkretną datę

Projekt obywatelski dotyczący renty wdowiej został złożony w Sejmie jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji. Na tym się jednak skończyło, ale teraz wszystko może się zmienić. Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział “dzień obywatelski”, który ma odbyć się już podczas następnego posiedzenia Sejmu.

Oznacza to, że w dniach od 7 do 9 lutego posłowie zajmą się obywatelskimi projektami ustaw, które pozostały do rozpatrzenia. Z komunikatu opublikowanego na stronie Sejmu wynika, że zostanie wzięta pod uwagę propozycja nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu wprowadzenia renty wdowiej.