Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 24.01.2024 20:31

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Pieniądze
Pixabay/adnovak

Polacy w tym roku muszą liczyć się z wieloma podwyżkami. Okazuje się, że znacząco w górę poszła także składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Wiemy, która grupa ucierpi na tym najmocniej. Przedstawiamy szczegóły. 

Kolejna opłata poszła w górę

Program Polski Ład wprowadził dość spore zmieszanie w składkach zdrowotnych. Wcześniej była ona identyczna dla wszystkich przedsiębiorców i wynosiła 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Można było również odliczyć ją od podatku. Teraz natomiast wysokość składki zdrowotnej zależy od tego, w jaki sposób rozlicza się dany przedsiębiorca. Zapowiadano reformę tego systemu, ale wiemy już, że raczej nie wydarzy się to w tym roku.

Zobacz także: Ukryta opłata w bankomatach. Można ją ominąć, sposób nie jest prosty

Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

Ile zapłacą przedsiębiorcy w tym roku?

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej, to w tym roku będą musieli zapłacić o 67,68 złotych więcej, niż rok temu. Składka zdrowotna dla tej grupy będzie na poziomie 381,78 złotych, co oznacza roczny wydatek w wysokości 4581,36 złotych.

W przypadku osób płacących podatek liniowy, podstawa wymiaru składek nie może być niższa od iloczynu minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego i dwunastu miesięcy. W 2024 r. będzie to 50 904 zł.

Portfele tych przedsiębiorców ucierpią najbardziej

Okazuje się, że te zmiany będą przykre w skutkach szczególnie dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. W ich przypadku duże znaczenie ma poziom średniego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku. Wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od dochodów:

  • przychód do 60 tys. zł - składka zdrowotna wyniesie 419,46 złotych,
  • przychód od 60 tys. zł do 130 tys. zł - składka zdrowotna wyniesie 699,11 złotych,
  • przychód powyżej 130 tys. zł - składka zdrowotna wyniesie 1258,39 złotych.