Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.01.2024 09:02

Nie zapłacisz do 25 stycznia i pożałujesz. Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

Seniorzy w parku
Obraz Alexander Kliem z Pixabay

Seniorom, którzy nie uiszczają ważnej opłaty w terminie, grożą duże nieprzyjemności. W najgorszym przypadku mowa nawet o wejściu skarbówki do akcji - a to oznacza nic innego, jak zajęcie części otrzymywanego świadczenia emerytalnego i problemy finansowe.

Poważny problem seniorów. Brak zapłaty może oznaczać niższą emeryturę

Doniesienia o finansowych problemach emerytów nie należą już do rzadkości. Wiele dyskusji wzbudzają pojawiające się informacje o problemach poszczególnych seniorów, czy zmianach wywołanych podwyżkami świadczeń bądź dodatków.

Jak jednak wynika z doniesień serwisu biznes.interia.pl, tego typu kwestie to dopiero początek. Wystarczy bowiem, aby emeryci nie uiścili w terminie dość ważnej opłaty, żeby znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych - zwłaszcza, jeżeli ich emerytura nie jest wysoka.

Kolejne świadczenie pójdzie w górę? Ile wyniesie babciowe w 2024?

Nie zapłacisz i dostaniesz niższą emeryturę. Jest konkretny termin

Chociaż cała sprawa dotyczy wyłącznie abonamentu, tak termin jego zapłaty jest w zasadzie tuż za rogiem. Przepisy przewidują bowiem, że terminem opłacenia abonamentu jest 25. dzień miesiąca. W przypadku rozliczenia rocznego, terminem jest 25 stycznia - czyli najbliższy czwartek.

Opłata ma wysokość uzależnioną od tego, jaki konkretnie zarejestrowany odbiornik posiada dana osoba. W przypadku telewizora (nawet jeżeli posiada się również radio) będzie to 27,30 zł, zaś za samo radio kwota wynosi 8,70 zł, jeżeli rozliczenie odbywa się co miesiąc.

Skarbówka może zmniejszyć emeryturę

Część seniorów ma tyle szczęścia, że są ustawowo zwolnieni z obowiązku płacenia abonamentu. Wystarczy bowiem m.in. ukończyć 75. rok życia czy posiadać status inwalidy, aby nie płacić abonamentu.

Reakcja urzędników na zaleganie z abonamentem prawie zawsze wygląda tak samo. Zaczyna się od wysyłki wezwania do zapłaty; jeżeli w ciągu 7 dni od dostarczenia nawet i ona nie przynosi rezultatu, do akcji wkracza fiskus. 

Ściąganie zaległych opłat w większości przypadków przybiera formę zabrania pieniędzy z rachunku bankowego. W przypadku seniorów skarbówka może się jednak zdecydować na zajęcie części świadczenia emerytalnego. Oznacza to tyle, że następna wypłata może być znacznie mniejsza niż zwykle.

źródło: biznes.interia.pl