Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.01.2024 10:24

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej? Jest inaczej, niż wszyscy sądzili

Pieniądze w portfelu
Iberion

Główny Urząd Statystyczny właśnie przekazał dane dotyczące tego, w których polskich miastach można liczyć na najwyższe zarobki. Ranking ten może być dla wielu osób niemałym zaskoczeniem, bo wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znalazła się Warszawa.

GUS przedstawił dane dotyczące zarobków Polaków

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, które obrazują różnicę w wysokości wynagrodzeń między polskimi miastami. Wiele osób mogłoby przypuszczać, że na pierwszym miejscu z najwyższymi zarobkami znajdzie się Warszawa. Nic bardziej mylnego, bowiem okazuje się, że stolica zajęła dopiero czwarte miejsce. Średnia kwota, na którą mogą liczyć mieszkańcy tego miasta to 9057,69 złotych brutto. Jak podaje GUS, średnie wynagrodzenie w Polsce w ubiegłym roku było na poziomie 7444,39 złotych brutto.

Wielka akcja ZUS, już się zaczęło. Ponad 10 milionów Polaków otrzyma ważny list

W tym mieście Polacy zarabiają najwięcej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, różnica między najniższymi a najwyższymi zarobkami w dużych polskich miastach wynosi aż ponad 5000 złotych brutto. Jak się okazuje, pierwsze miejsce w rankingu zajęły Katowice, gdzie przeciętnie przedsiębiorstwa zarabiają aż 11 873,86 złotych brutto. Drugie miejsce należy do Gdańska z kwotą w wysokości 9310,97 złotych brutto, a po nim jest Kraków, gdzie średnio zarabia się 9239,30 złotych brutto. 

Mieszkańcy tych miast otrzymują najniższe wynagrodzenia

Jak się okazuje, ostatnie miejsce w rankingu, który opublikował Główny Urząd Statystyczny, zajął Białystok. Właśnie w tym mieście Polacy mogli liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie 6272,01 złotych brutto. Takie wahania mogą wynikać z różnic w poziomie rozwoju miast, potencjału, kosztów życia, specyfiki rynku, a także podaży pracy.

Zobacz także: Nie zapłacisz na czas i skarbówka zmniejszy emeryturę. Seniorzy muszą mieć się na baczności